'NECATİ ZEKERYA’ UNUTULDU MU ?

'NECATİ ZEKERYA’ UNUTULDU MU ?

 

Kuzey Makedonya-ÜSKÜP/Remzi CANOVA

 

Ölüm olayı daha yakın olduğumuz kişilerin başına geldikçe etkilenme süresi de doğal olarak artar. 2. dereceden bir akraba veya bir arkadaşın arkasından daha uzun süre üzüntü ve özlem hissedilir, aradan uzun yıllar geçse de zaman zaman anmaya devam edilir. İşte bu 1-2 ay içinde kaybettiğimiz iki değerimizin ölümü de, üzüntü ve özlem duygularının ağır basmasına vesile olmuştur.


“Hiç kimse ardından hiçbir şey bırakmayacak kadar yoksul ölmez”
demiş eskilerimiz. İsabet buyurmuşlar. Bu görüş, kaybettiğimiz bu iki dost, abimiz, iki değerli edebiyatçımız, büyük şair ve yazarımıza da aynen geçerlidir. Makedonya Türk edebiyatının mihenk taşlarından biri olan Fahri Kaya ile İlhami Emin’in ölümleri, kendilerini yakından tanıyanları gerçekten üzmüştür.


Yazarak tüketilmemiş bir hayatın aslında belki de hiç yaşanılmadığına inanan yazarın ölüm karşısındaki görüntüsü nasıldır, bir yazarın ölümü diğer insanların ölümleriyle aynı karakterde midir, değilse yazarın ölümü niçin faklıdır? Sartre kendisine yöneltilen “Varlık ve Hiçlik ’ten sonra sağlığınızı yitirdiniz.” şeklindeki bir cümleye, “Bu sağlığı nasıl olsa yitirecektim hiç değilse “Varlık ve Hiçlik” için kaybettim, değmez mi?” diye karşılık vermişti. Hayatı, bir eser verebilmek için diğer insanlara göre eksilterek yaşayan bir yazarın ölümü diğer insanlara kıyasla, yazarın daha dolu yaşadığını söyleyebiliriz. Belki de ‘yazarın ölümü diğer insanların ölümünden daha az bir ölüm’ olduğu için bu böyledir. Çünkü, yazarlar, şairler, sanatçılar öldükten sonra da bir ayağı ile hep hayatın içinde kalırlar.

Bunun bir bariz örneği, Makedonya Türk edebiyatının temel taşını oluşturan, en sevilen, en çok okunan şair-yaza ve gazeteci abimiz Necati Zekerya’dır. Eserleri tam 27 dile çevrilmiş olan bu en verimli şair, yazar, gazeteci, edebiyat çevirmeni ve herşeyden önce aydınınızın aramızdan fiziki olarak ayrılışından tam 32 yıl geçi. Evvelisi gü 10 haziran ölüm yıldönümüydü. Ne hazindir ki bir iki kişi dışında, Necati Zekerya hiç kimse tarafından hatırlanmamış, tam bir vefasızlık tablosu, sergilenmiş olması, kendisini seven, sayan bizleri derinden üzmüş bulunmaktadır. . Elbette ki bu vefasızlık, bu saygısızlık Necati Abimizin değerini ve büyüklüğünü asla düşüremez. 59 yıl gibi kısa bir ömrüne yüzlerce eser, birbirinden güzel şiirler, denemeler ve çeviriler sığdırmış olan Nezati Zekerya, Makedonya Türk toplumunun edebiyatında, kültüründe koskoca bir mühürü vardır. Bunu hiç kimse yadsıyamaz. Ölüm yıldönümünde bu şekilde bile anılması gerektiğine inanıyorum. Ruhu şad olsun. Değerli abim, nurlar içinde uyu. Adını, eserlerini ömrümüz yetinceye kadar yaşatmak boynumuzun borcu olsun.

 
Anahtar Kelimeler
Necati ZekeryaUnutuldumu
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×