Orta Bosna'da yaşanan sel sonrası dramatik sahneler: Küreklerle, evlerden çamur çıkarılıyor
Orta Bosna'da yaşanan sel sonrası dramatik sahneler: Küreklerle, evlerden çamur çıkarılıyor


Kaonika ve Busovaca yaşayan halk, M-5 ana yolunda ve sabahtan bölgesel yol boyunca, Lasheva nehri tarafından evlerine  gelen çamurları ellerinde küreklerle temizlemeye çalışıyorlar.

Dün Orta Bosna Kantonu'ndaki sel felaketlerinden en çok etkilenenler Kaonika halkı, hiçbir yardım almadan tek başına kalıyor, bugün meydana gelen hasarı özetliyor. 

Su kaynaklarının evlerine girmesi beklendiği için 30 dakikada kurtarılabilecekler kurtarıldı. Su çekilince hasar o zaman görülebilir. Bazı yerlerdeki suyun yüksekliği yaklaşık bir metre idi ve Lasvan Havzası'ndaki bir ev nadiren selden etkilenmedi. 

Kaonikli Pero Bagaric, su zemin katına girmeye başladığında evdeydim ve bugün yardımcı binayı temizlemeye çalışırken buldum. 


Bagariç, "Ev suyla dolu, oğlum Herzegovina'da ve burada ne kadar su olduğunu görüyorsunuz. Benzerini 12 yıl önce yaşadık, ancak şimdi durum o zaman olduğundan çok daha kötü" diyor. 

Çaresiz olduğunu, yıllarca yaptığı şeyi korumaya çalıştığını söyledi, ancak başarısız oldu.


Bagariç, "Dün gece uyumadım, pencereden dışarı baktığımda ne olduğunu gördüm. Kimse gelmedi, her kes keni evini temizlemeye çalıştı, yardım teklif etmedi'," dedi. 

Taşkın, otobüs kavşağında bulunan oto panellere de çarptı ve yüz binlerce KM'lik zarar verdi. Elindeki bir kürekle, evinin zemin katını ailesiyle temizleyen Goran Simic'i bulduk. Suyun 30 dakika içinde dizine ulaştığı söylenir.

Simic, "Ekmek almaya gittim ve geri döndüğümde su zaten evin etrafındaydı. Kurtarmayı başardığımız şeyi kurtardık ve şimdi her şeyi temizlemeliyiz. Sel geldiğinde su eve giriyordu" diye açıkladı. 


Köylüler olarak yaşadıkları yerdeki evlerin üzerine bir destek duvarı inşa etmek için para topladıklarını ve iki boruyla su tahliye etme çalışmalarının geri kalanının yetkililerin görevi olduğunu ekledi. Ancak, dün tıkanmış ve bu alanda su tutan tek bir kanal yapıldı.

Simic, "Dün gece uyumadık, sabahleyin bizi neyin beklediğini biliyorduk. En önemli şey hayatta olduğumuz ve şimdi hepimizin temizlendiği" şeklinde konuştu. 

Federal Sivil Koruma İdaresi üyeleri şu anda bu alanda faaliyet gösteriyor ve gün boyunca, dünkü sağanak su baskınlarına neden olan binalardan su ve diğer malzemeleri taşımada halka yardım edecekler.


Kaynak: Klix.Ba 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163