Osmani: Sırbistan Yugoslavya'nın parçalanmasına neden oldu ve soykırım yaptı

KOSOVA DEVLET BAŞKANI HERKESİN BİLDİĞİNİ AMA, HERKESİN NEDENSE SÖYLEMEDİĞİNİ AÇIKÇA SÖYLEDİ!

 

 

Slobodan Miloseviç Mesar liderliğindeki Sırbistan, Yugoslavya'nın şiddetli bir şekilde parçalanmasına yol açarak soykırıma, insanlığa karşı suçlara ve Kosova, Bosna-Hersek ve Hırvatistan'da savaş suçlarına ve Bağlantısızlar Birliği'nin temel ilkelerinin açıkça ihlal edilmesine neden oldu. Hareket (NAM). "Sömürgeci bir ülke olarak, istikrarsızlaştırıcı bir politika, masum sivillere karşı işlenen soykırımı inkar ve bölgemizde barış ve istikrar çabalarına her gün karşı çıkan eylemlerle Sırbistan, NAM'ın üzerine inşa edildiği değerlere aykırı olduğunu kanıtlıyor, "

 

Kosova'nın bağımsızlığının önemli sayıda NAM üyesi ülke tarafından tanındığını ve Uluslararası Adalet Divanı'nın 2010 yılında Kosova'nın bağımsızlık ilanının uluslararası hukuku ihlal etmediğini doğruladığını kaydetti.

 

"Bu nedenle, Kosova'yı tanımayan tüm devletleri, kökleri Miloseviç'in zihniyetinde olan Sırbistan propagandasına değil, Mahkemenin bu yorumuna göre hareket etmeye çağırıyorum. İki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerine katkıda bulunmak için Sırbistan, Kosova'nın uluslararası örgütlere üyeliğine karşı lobicilik ve Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasına karşı kampanyalar yürüterek Kosova'nın uluslararası konumunu baltalama çabalarından vazgeçmelidir. Kosova Cumhuriyeti, bazı NAM ülkelerinin özgürlük ve bağımsızlık yolunda bize sağladığı desteği takdir ediyor. Osmani, "Bu bağlamda, Belgrad'daki NAM konferansına katılan ülkelerin Sırbistan'ın Kosova Cumhuriyeti ve bölgedeki diğer ülkeler aleyhine siyasi gündemlerinin istikrarsızlaştırılmasını izleme konulu konferansı kötüye kullanma çabalarını açıkça reddedeceklerini umuyorum." dedi.

 

 


Kaynak: BOSNAEINFO


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163