Ratko Mladiç suçlu, müebbet hapis cezası onandı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2017'de ömür boyu hapis cezası verilen, "Bosna Kasabı" ismili Ratko Mladiç'in itirazını reddederek cezasını onadı.

 

"Bosna Kasabı" olarak anılan, Srebrenitsa'da 8 binden fazla Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu olan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'in davasında nihai karar açıklandı.

 

Mladiç'in cezaevinde nerede olacağı daha sonra belirlenecek.

 

Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) Genelkurmay Başkanlığı'nın eski komutanı Srebrenica'da soykırım, belediyelerde suç işlemek, Saraybosna'yı terörize etmek ve UNPROFOR üyelerini rehin almaktan suçlu bulundu. Altı belediyede ilk soykırım suçundan beraat etti.

 

Karar, on yıl tutuklu kaldıktan sonra Yargıçlar Prisca Matimba Nijambe, Aminata Luis Runeni Ngum, Seymour Panton, Elizabeth Ibanda-Nahami ve yeni atanan Yargıç Mustafa El Bay tarafından verildi. Mahkeme salonunda Ratko Mladiç ve hukuk müşaviri bulunurken, avukatları Dragan Ivetic ve Branko Lukiç yoktu.

 

Temyiz Dairesi, Ratko Mladiç'in Savunmasının itirazlarını reddetti ve kapsamlı ortak suç girişimi (JCE), ardından Srebrenica ve Saraybosna ile ilgili JCE ve BM üyelerinin rehin alınmasıyla ilgili mahkumiyetleri onadı.

 

İddianamedeki 11 maddenin 10'undan suçlu bulunan eski Sırp komutan Mladiç, iddianamede yer alan Kljuc, Sanski Most, Kotor-Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde "soykırım suçu işlendiği" maddesinden hüküm giymedi.

 

Bosna Hersek'te 1992-1995'teki savaşta Sırpların liderliğini yapan Mladic, Srebrenitsa soykırımı, Saraybosna kuşatması ve çeşitli savaş suçlarından sorumlu tutuldu.

 

Hakkında 1995 yılında hazırlanan iddianamenin ardından 16 yıl saklanan ve 26 Mayıs 2011'de Sırbistan'da ele geçirilen Mladic'in davası, mayıs 2012'de başlamıştı.

 

Temyiz Dairesi, Mladiç'in adil yargılanma hakkıyla ilgili tüm Savunma itirazlarını reddetti. Nyambe'ye göre, Temyiz Dairesi, bazı olayların iddianamede belirtilmemesinin yanı sıra diğer davalardan kanıtlanmış gerçeklerin dahil edilmesiyle hakların ihlal edilmediği ve sağlık durumunun ciddi olduğu görüşündedir. şart.

 

Yargıç Nyambe'nin istisnai bir görüşü vardı.

 

Daire ayrıca, Savcılığın 1992 soykırımına yönelik temyiz başvurusunu da reddetmiştir.

 

Genç adam iki karşıt görüşle iddianamenin ilk sayısından beraat etti, bu da Temyiz Kurulu'nda oyların ikiye üçe düştüğü anlamına geliyor.

 

Temyiz Dairesi'nin çoğunluğuna göre, beş belediyedeki savaş öncesi Bosnalı Müslüman topluluklarla ilgili olarak, Yargılama Dairesi'nin bulguları ve savcıların temyiz başvuruları, bu Bosnalı Müslüman toplulukların hayatta kalmasına yönelik tehditlere işaret etmemektedir.

 

Temyiz Kurulu, Mladiç'in cezasını çekeceği ülke belirlenene kadar tutuklu kalmasına karar verdi.

 

Bu karar kesindir ve temyiz edilemez. 


BalkantimesPRESS
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163