RUSYA BOŞNAK SOYKIRIMINI GERÇEKLEŞTİRENLERDEN MİLOSEVİÇ'İN HEYKELİNİ DİKİYOR

Kremlin tarafından finanse edildiği iddia edilen ve "Putin'in Melekleri" olarak adlandırılan "Gece Kurtları" adlı Rus motorcu çetesinin lideri Aleksandar Zaldostanov'un girişimleri sonucu Moskova'ya getirilen heykelin, 2 metre yüksekliğinde olduğu ifade edildi.

Belgrad'ın ünlü heykeltıraşlarından Dragan Radenovic'in yaptığı heykelin, haziran ayında Avrupa Meydanı'na dikileceği aktarıldı.

Moskova Üniversitesi Milli Araştırma Enstitüsü profesörlerinden Marat Basirov, Rus medyasına yaptığı açıklamada, Sırbistan'ın, böyle bir heykelin Belgrad'a değil de Moskova'ya dikilecek olmasından utanç duyması gerektiğini söyledi.

Milosevic'in heykelinin Moskova'ya dikilmesinin nedenlerine değinen Basirov, "Milosevic, NATO'nun ilk kurbanıydı." ifadelerini kullandı.

Basirov, Milosevic'in Sırp hainler tarafından Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edildiğini anımsatarak, "Milosevic, vatanını korumanın bedelini canıyla ödedi. ABD öncülüğündeki NATO'yu (1999'da Sırbistan'da) insanlığa karşı suç işlemekle itham ederken cesur bir tavır sergilemişti. Rusya, o dönemde Sırbistan'ı kararlı bir şekilde savunmamakla hata etti." diye konuştu.

Zaldostanov ise heykelle ilgili hazırlıkların son aşamada olduğunu belirterek, "Heykel, Milosevic'e teşekkür amacıyla dikiliyor." dedi.

 

Kaynak: Balkannews 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163