SARAYBOSNA’NIN ROMEO ve JULİET’İN ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 28 YIL GEÇTİ

SARAYBOSNA ’NIN ROMEO ve JULİET ’İN ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 28 YIL GEÇTİ

 

HİÇ KİMSE BU KADAR SEVİLMEDİ

 

28 yıl önce 2 Haziran 1993’te Saraybosna’nın Romeo ve Juliet’i öldürüldü.

 

Boško Brkić ve Admira Ismić, 1984’te Saraybosna’da Olimpiyatların yapıldığı o güzel yılda tanışmışlardı. Ve hatta 1984 Saraybosna Olimpiyatları sırasında ilk kez karşılaşmışlardı. Aşkları dokuz yıl sürdü. Bu aşk hikayesinde farklı olan şey, ne kendilerinin ne de ebeveynlerinin Boško’nun Bosnalı Sırp ya da Ortodoks Hristiyan ve Admira’nın Boşnak bir Müslüman olmasını umursamamalarıydı.

 

1993 Haziran Republika Sırpska Ordusu ile Bosna Hersek Ordusu arasında bu çiftin diğer tarafa geçerek şehri terk etmesi konusunda antlaşma sağlandı. Bu Vrbanja köprüsünden Grbavica’ya geçerek olacaktı.

 

”Boško and Admira Miljacka’nın sağ kıyısı boyunca en az 500 metre yürüdüler her iki taraftan da askerlerin tamamen görüşü altındaydılar. Boşnak tarafının kontrolü altındaki bölümden, Sırpların kontrolü altındaki Grbavica yerleşim birimine geçtikten sonra birileri onlara saldırdı.” Keskin nişancının ilk mermisi Boško’ya idi; hemen orada öldü.

 

İkinci mermi Admira’yı vurdu; ölümcül derecede yaralanmasına karşın, son gücünü sevgili Boşnak’ına ulaşmaya harcadı.

 


Sürünerek Boško’ya ulaştı, ona sarıldı ve son nefesini verdi.

 

Birbirlerine sarılmış olarak öldüler.

 

CNN onları Saraybosna’nın Romeo ile Jüliet’i olarak adlandırdı. Cesetleri kimsenin ulaşamadığı bu bölgede bir anıt gibi günlerce kaldı ve ancak 8. gün caddeden kaldırıldılar. Lukavica’daki mezarlığa gömüldüler.

 


Haber: Yasin Durusoy
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163