SIRP ORTODOKS KİLİSESİ PİSKOPOSU NE İÇİN ASKERİ EĞİTİM ALIR?

SİYASAL OLARAK SIRBİSTAN DEVLETİ VAR, BİR DE PERDE ARKASI ORTODOKS SIRP KİLİSESİ DEVLETİ Mİ VAR ?

 

Alan Axelrod ve Charles Phillips'in hazırlamış olduğu Savaş Ansiklopedisi'nde yer alan 1763 savaşın %7'lik kısmı yani 123'ü din savaşlarıdır. Bu 123 savaşın 66'sı İslamiyet ve Hristiyanlık arasındadır !

Din adamları, İmamlar gibi papazların da genç iken askere alınmaları, askerlik görevi yapmaları çok doğal ve ülkelerin varsa yasaları gereğidir. Ancak, piskopos olmuş, yaşlı din adamları; örneğin Türkiye'deki Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri, İlahiyat Profesörleri, İl Müftüleri seviyesindeki din görevlileri gibi özellikle gönüllü olarak gidip askerlik eğitimi almaları nasıl izah edilebilir? Üstelik bu iki piskoposun askeri eğitim aldıkları tugay, Boşnaklara en büyük katliamlar ve soykırım yapmış olmakla adı çıkmış bir askeri birim ise!!!

Kaldı ki bu iki piskopos Sırbistan'a ait bölge kiliseleri başında olmayıp, Sırbistan dışındaki iki bağımsız devlet; Karadağ'daki bir bölge kilisesi ve Slovenya'daki kilisenin başında olan din adamları (Din adamı demek ne kadar doğru ise?!).

 

Karadağ Devleti'ndeki şehirler; Budva-Nikşic'in yeni piskoposu Metodiye Ostoyic ve Slavonya piskoposu Yovan Zulibrk, Ekim ayı başında Sırbistan Ordusu'nun özel kuvvetlerinden olan 63. paraşüt tugayının düzenlediği 21. atlama savaş eğitimine asker olarak katıldılar.

 

Sırp Ordusu'nun resmi web sitesi tarafından yayınlanan ve sosyal ağlarda paylaşılan fotoğraflarda, Ortodoks Sırp Kilisesi'nin iki piskoposunun kamuflaj üniformaları ve biline kırmızı bereleri ike Sırp bayrağı karlısında Sırp milli marşı karşısında askeri selam ile görülüyorlar.

 

Kaynak: Nusret Sancaklı sosyal medya hesabı

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163