SOKAK İSİMLERİ'NDE BİLE YOKUZ

ÜSKÜP/K.MAKEDONYA/ Remzi CANOVA

  

Değerli dostlar, Makedonya’daki Türk toplumunun,nekadar basiretsiz, nekadar aciz olduğundan yine söz etmek istiyorum. Başka bir deyişle toplumumuz, sıradan vatandaşıyla, aydınıyla, yazarıyla, gazetecisiyle,siyasileriyle, bir sürü STK’sıyla, yıllardır bir derin sessizliğe gömülmüş, adeta üstlerine ölü toprağı serilmiş dersin. Bir-iki arkadaş dışında, Makedonya’daki Türk toplumunu yakından ilgilendiren konularla ilgili hiç kimseden ne ses ne seda çıkmıyor. Ne hazindir ki, “aydın”,  ”siyasetçi”, ” yazar” olarak geçinenler bu ülkedeki soydaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilenecek yerde, varsa-yoksa, ana ülkemizdeki gelişmeler veya ordaki olaylar konusunda, ahkam kesmeye can atıyorlar.

Birileri, bu sözlerimi başka tarafa çekmeyi çalışabilir. Ancak öküz altında buzağı aramaya gerek yok. Elbetteki, Makedonya’daki Türk toplumunun her ferdin, ana ülkemiz Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip etmesi, ilgilenmesinden daha doğal bir şey olamaz. Başka bir deyişle, ana ülkemiz hapşırsa, biz burda nezle olacak kadar yakınız ana ülkemizle. Ancak, bazı kesimlerin bu “yakınlığı”, bu “ilgisi”, samimiyetten uzak, sadece Türkiye trübinlerine oynamaktan başka  bir şey değildir. Çok sevdiğim ve kullandığım bir tabir vardır. Papadan daha büyük katolik olmaya gerek yok. Şükürler olsun ki, ana ülkemiz her bakımdan güçlü, karşılaştığı sorunların üstesinden rahatça gelebilecek bir kapasiteye sahip. O yüzden bizim o konuda  karabiber olmamız gerekmez. Bu konuda ahkam kesenler, önce bu ülkedeki soydaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilenmeleri doğru olmaz mı ? Ne üzücüdür ki,bunu göremiyoruz. İşte size bir sorun veya beceriksizliğimizin, yada “hiç kimseyi takmıyoruz” şeklinde bir davranış örneği daha :

Makedonya’da ne hikmetse her seçimde galip gelenler, herşeye hükmetmek “hastalığına” kapılırlar. Bu durum yerel seçimler için de geçerlidir. Öyleki yerel seçimlerde kim galip gelirse, başkent Üsküp’te (diğer daha küçük belediyelerde keza) bütün sokakların adlarını değişirmeye kalkar. Daha önceki rakip partinin kendine göre sokaklara verdiği adları uygun görülmediği için, bunları değiştirmeye başlar.


Son yerel seçimlerde Üsküp Büyükşehir Belediyesini şu anda iktidarda bulunan SDSM (Makedonya Sosyaldemokratlar Birliği) partisi kazandığına göre (iktidar blokunda 3 Türk partisinden ikisi yer alıyor), Üsküp Büyükşehir Belediye (BB) Başkanı da iktidar partisi mensubudur. İşte Üsküp BB Başkanı, seçim öncesi vaadlerinde,
iktidara gelmeleri durumunda, Üsküp Sokaklarının adlarını değiştireceğine dair söz vermiş, şimdi de bu vaadini yerine getirmek amacıyla bin küsür sokağın adını değiştirme kararı almış. İlkönce 571 sokağa verilecek adlar listesi yapılmış. Sokaklara yeni verilecek adlar arasında dünyaca ünlü pop müzik sanatçısı David Bowie,” Queen”müzik topluluğu,ünlü Makedon müzik grupları “LEB İ SOL”,”LEVA PATİKA” (sol patik),”MİZAR”,Romanların efsanevi ses sanatçısı “ESMA RECEPOVA”, “HONEYLAND” (Bal ülkesi) hatta Üsküp hovardarlarına takım elbise dikmekle “ün” kazanmış bir terzinin adının bile bir sokağa verilmesi reva  görülmüş. Ama gelin görün ki, ilk etaptaki bu 571 adlar listesinden sadece 15 tanesi Türkler’le alakalı adlardır. Mesela Arnavutlar, Kosova’nın merhum Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova’dan tutun ilkokulda çok başarılı bir öğrencinin bile adını bir sokağa verilmesini önermişken, Türklerden sadece 15 ad önerilmiştir (veya okadar kabul  ettirilmiştir).Bizim Türk partilerinin Üsküp BB Meclisindeki temsilcilerinden önerilen sokak adları şöyle:

   1: Aziz Şuayip-“Yücel” Teşkilatı üyesi.

   2. Ali Abdürahim- Yücel” Teşkilatı üyesi.

   3. Ömer Nazim- Yücel” Teşkilatı üyesi.

   4. Ali Adem- Yücel” Teşkilatı üyesi.

   5.  “BİRLİK” gazetesi

   6. Süleyman Demirel

   7. İstanbul

   8. Olivera Yaşar Nasteva

   9. Cemal Maksut

  10. Salaettin Bilal

  11. Manisa

  12. Kemal Musli

  13. Park Islahane

  14. Şarik Tara

  15. Fetah Efendi

 16. Nakiye Bayram

 

Şimdi diyeceksiniz ki, “iyi ki önerilmiş”. Tamam da, önerilen adlara bakın. Elbette bir kısmı haklı olarak önerilmiş. Ancak aralarında tartışılacak adların da olduğu su götürmez bir gerçektir.

Kaldı ki (bu ilk 571 adlı) listede, Türk Tiyatrosunun iki sanatçısının adı (Cemail Maksut ile Salettin Bilal) yer almaktadır.Oysa Türk tiyatromuz sözkonusu olunca, bu tiyatroyu kuran ve o dönemde Türklerden ilk tiyatro eğitimi gören, devrimcimiz, halk kahramanı, resam Abduş Hüseyin’in, yine bu gözde tiyatromuzun kurucularından ve ilk tiyatro sanatçıları kadrosundan olan Şerafettin Nebi, Lütfü Seyfullah gibi ülkemizdeki her soydaşımızın beynine “kazınmış” adlar bu listeye layık görülmemiş. Ancak yakın arkadaşlarımızın çabasıyla Tiyatromuzun kurusu Abdüş Hüseyin'in adının bir sokağa verileceği yönünde söz almış olmamıza rağmen ne üzücüdür ki söz yerine  getirilmemiştir.Veya önerilen listede, Yahya Kemal, Nazim Hikmet,  Necati Zekerya, Fahri Kaya, İlhami Emin, Mahmut Kıratlı, Enver Tuzcu, gibi ünlü şair ve yazarlarımızın, veya bu ülkedeki Türklere hizmet etmiş bir sürü büyüklerimizin adları yok bu listede.

Örneğin Makedonya’da kurulan ilk Türk Partisi olan TDP’nin (Türk Demokratik Partisi) kurucusu ve ilk Başkanı, Yugoslavya döneminde Federal Hükümette iki dönem Adalet Bakanlığı yapmış, Makedonya Anayasa Mahkemesi üyesi, Yargıçlar Konseyi Başkanlığı yapmış Mugbil Beyzat gibi ünlü büyüklerimizin adaları neden bu listede yer almadığını anlamak mümkün değildir.

Buna bir de Türk ulusunun ulu önderi ATATÜRK’ün adı da eklenmesi gerekirdi. Birileri Üsküp’te ATATÜRK sokağı var diyecek. Var da, Çayır semtindeki bir tabiri caiz ise, kör sokağa verilmiş, adının yazılı olduğu tabelanın duvarı, evsahibi tarfından badana edilmiş, ATATÜRK adı da nerdeyse silinmiş, zor farkedebilirsiniz. Koskoca Atamızın adının böyle sapa bir sokağa reva görülmesi, cinayettir. Üsküp, BB Meclisinin aldığı kararla zaten varolan bazı sokak adlarının değiştirilmesi-eski adlarının “iade” edilmesi öngörülmüş. Buna göre bu sokağa eski adı verilir,  ATATÜRK’ün adını kentin merkezlerinden birinde yer alması için inisiyatif yapılabilirdi pekala.

Bin küsür sokağın ilk 571 adlı listesinin tamamı elimde var. Hata daha sonradan eklenen 5 ad daha eklenmiş, ama yine aynı hatalar ve vurdum duymazlık yapılmış. Ne acıdır ki, Türk partilerimizin Üsküp BB Meclisindeki temsilcileri, dolayısıyla partilerimiz, hiç kimseyle danışmadan, kendi keyiflerine göre, şu andaki konjüktüre de uymak gayesiyle kendi kafalarına göre yukarda sunduğum adları seçmiş olmalarını yadırgamamak elde değil. Beyler siz kimsiniz ki, kendi başınıza bunu yapıyorsunuz?  İkinci etapta önerilen sokak adlarının listesinde Türklere layık daha bazı adların yer alacacaktır inşallah.

Ancak bedava dememişler : Günün akışı, sabahından bellidir.

                                         

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163