TÜRK YURDU BALKANLAR (Makedonya)

Üsküp (Skopje) ; tek karede 7 minare

Manastır (Bitola); tek karede 5 minare

 

Osmanlı Devleti'nin dağılma döneminde Balkanlar'dan Kafkasya'ya uzanan coğrafyada milyonlarca Müslüman ve Türk öldürüldü, milyonlarcası da göçe zorlandı (göçürüldü).

ABD'nin Louisville Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren tarihçi ve nüfus bilimci Justin McCarthy, 1995'te yayınlanan "Ölüm ve Sürgün: Osmanlı Müslümanlarına Karşı Yürütülen Ulus Olarak Temizleme İşlemi" adlı kitabı, 1821-1922 yıllarında Balkanlar, Kafkasya, Kırım ve Anadolu'da yaşanan Müslüman halkların uğradığı katliamlara ve sürgüne ışık tutuyor.

 

McCarthy, kitapta 1800'lerin başında Osmanlı Devleti sınırları içinde kalan Anadolu, Kırım ve art bölgeleri, Kafkasya'nın büyük bölümü, Arnavutluk ve Bosna'dan Karadeniz'e uzanan çizgide Güneydoğu Avrupa'nın tümünü kapsayan bir coğrafyada Müslümanların, bazı bölgelerde çoğunluk bazı bölgelerde azınlık olarak yaşadığına dikkati çekiyor.

McCarthy, 1821-1922 yıllarında 5 milyondan fazla Müslümanın öldürüldüğünü, sürgün edilen ya da göç etmek zorunda kalan (göçürülen) Müslümanların bir kısmının, yollarda açlık ve hastalıktan yaşamını yitirdiğini vurguluyor.

 

Balkanlarda ilk Türk ve Müslüman kıyımlarını 1711 yılındaki Karadağ "İstraga Poturica" adlı isyandaki Karadağlıların Müslüman Boşnak ve Arnavut katliamından sonra 1804'te bsşlayan 1. Sırp isyanında Sırplar ve 1821'de Yunanlar 25.000'den fazla Batı Trakya Türk'ünü öldürerek yaptı.

 


Justin McCarthy'nin kitabında, Balkan halklarının ulusal bağımsızlığı sağlamak uğruna, bölgeleri Türk nüfusundan arındırma politikası 1877-1878, 1912-2913 ve 1919-1923 savaşlarında tekrar kendini gösterdi.

 

"93 Harbi' olarak da bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nın ardından, özellikle 1877-1881 yılları arasında yüz binlerce Müslüman ve bir miktar gayrimüslim, zorunlu göçe tabi tutulmuşlardır. Bunların arasında en kalabalık göç, Bulgaristan'dan Osmanlı topraklarına göç eden 520 bin Türk'ün göçüdür. Bu yıllarda Romanya, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Avusturya ve Bulgaristan tarafından işgal edilen Osmanlı topraklarındaki Müslüman nüfusta büyük oranlarda nüfus azalması olmuştur. Bu nüfus kayıplarını ölümler ve göçler oluşturmaktadır.

 

Bahsi geçen devletlerin işgal ettikleri bölgelerde Müslümanların maruz kaldıkları nüfus azalmasına bakıldığında, Müslüman nüfusun

Romen işgalindeki topraklarda %83,

Yunan işgalindeki topraklarda %88,

Sırp işgalindeki topraklarda %91,

Karadağ işgalindeki topraklarda %100

Avusturya işgalindeki topraklarda %35 oranında azalmıştır.

 

Bulgaristan'da Müslüman Türk nüfusun %19'u, gayrimüslim nüfusun da %6'sı hayatını kaybetmiştir."

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163