VAR MIYIZ YOK MUYUZ?

REMZİ CANOVA /ÜSKÜP - K.MAKEDONYA

Sosyal kimlik yaklaşımı, bireyin kimliğini, kendisini ve diğer toplumsal aktörleri iç grup ve dış grup biçiminde kategorize ederek oluşturduğu önerisini ileri sürer. Ancak bazı araştırmacılar bu yaklaşımın özellikle çok kültürlü toplumsal yapılardaki karmaşıklığı kavramada yetersiz kalabileceğini düşünmektedirler. Sosyal veya etnik kimliklerin bazı çelişik öğeler içerebileceğine işaret edilmektedir. Araştırmacılar, söz konusu çelişki ya da uyuşmaların analizinde Olma, Bilme, Hissetme ve Yapma olarak adlandırdığı dört temel boyuttan yararlanılabileceğini ileri sürer. Olma (boyutu, etnik köken, ebeveynlerin kökenleri, görünür özellikler gibi öz etiketlemeleri kapsar. Bilme boyutu grup inançları, kültür, tarih, haklar ve normlar gibi grup kimliğine ilişkin bilgileri içerir. Hissetme boyutu kimliğin önemi, değerlendirilmesi ve bağlılık gibi duygusal deneyimleri kapsar. Yapma boyutu ise, grup faaliyetlerine katılım, giyim, yemek alışkanlıkları gibi davranışsal öğeleri ifade eder .Araştırmacılar, etnik kimlik konusuna bu dört boyut yardımı ile yaklaşmanın, gruplar arası ilişkilerin karmaşık doğasını kavramamızda katkı sağlayacağını düşünmektedirler.

Bu teraneden sonra Efendim bu yazıyı yazmamın esas nedenine gelelim: Epey bir süredir, ister burada ülkemizde olsun, ister Türkiye’den olsun, naçizane biz zaman zaman yine Facebook ta (maalesef yazı yazabilecek başka bir platformumuz olmadığı için) karaladıklarımızı okuyan veya takip Türkiye’ye göç etmiş soydaşlarımızın önemli bir kısmı bana “Vatandaşlık meselesi ne oldu ? şeklinde yakınmaları ve sorularıdır.

Yanılmıyorsam 2022 yılında Makedonya’da vatandaşlık yasasında yapılan değişiklikler sonucunda yıllar önce Makedonya’dan Türkiye’ye göç etmiş olan soydaşlarımız, Makedonya vatandaşlığı alabilmeleri için başvuru hakkını sağlamış, yani anlayacağınız daha kolay vatandaşlığa kavuşmalarının yolu acımıştır.

Vatandaşlık yasasındaki bu değişm söz konusu olunca, böyle bir şey olur da Makedonya’daki Türk siyasi partileri (özellikle Parlamentoda milletvekilleri olan partilerimiz, sanki vatandaşlık yasasındaki bu olumlu değişmeyi kendileri sağlamışçasına, bu konuda kimin daha büyük katkısı oldu yönünde adeta birbirleriyle yarışa girdikleri hala hatıralardadır. .

Bu yasa değişmesi, Resmi gazetede yayınlanmasının ardından bu yana, partilerimiz ”bu davayı biz körükledik” diye nerdeyse zil takıp göbek atar bir haldeydiler. Esas amaç bu yasa değişmesinin onların sayesinde olduğu şeklinde bir algı yaratmaktı. Bu yasa değişmesinin yapılmasının hemen ardından binlerce Makedonya kökenli, (ancak Türkiye’de yaşayan binlerce soydaşımız vatandaşlık başvurusu yapmış olmasına rağmen, maalesef, bugüne kadar vatandaşlık alan soydaşlarımızın sayısı oldukça sınırlıdır, hatta yoktur.

Yaptığım bazı araştırmalara göre vatandaşlık başvurusunda bulunanların sayısının yaklaşık 4 bin olduğu iddia edilmektedir, bazı çevreler bu rakamı abartılı bulsalar bile. Ancak milletvekili Enes ibrahim’in bir Meclis toplantısında, Makedonya İçişleri Bakanına bu başvuranların sayısı nedir? Sorusunu sorması üzerine, sadece 4 bin kadar soydaşımızın başvurduğu cevabını almıştır ki bu da başvuruların gerçek sayısının bundan çok fazla olduğunu daldaki serçeler bile biliyor, ancak bu rakamın gerçek rakamla yakından uzaktan alakası olmadığını bilmek için bilim adamı olmayı gerektirmez .

Maalesef. Ne üzücüdür ki, milletvekili Enes İbrahim bu cevapla yetinmiş, bu başvuruların görüşülerek sonuca ulaşmasının neden bu kadar sürdüğünü sorma zahmetine katlanamamıştır. İşin garip tarafı milletvekili Enes İbrahim’in de bu cevap karşısında sessiz kalması şaşırtmıştır. Soydaşlarımızın bu başvurularının neden bu kadar zor sonuca ulaştığı, neden çok az vatandaşlık verildiği sosunun sorulmasına ihtiyaç duyulmamış olması hakikaten gariptir.

Dünyaca meşhur mafya babalarının Makedonya’ya gelip Makedonya vatandaşlığı alırken, bir zamanlar kendilerinin veya ebeveynlerinin Makedonya vatandaşı olmalarına rağmen, yaptıkları başvurularına olumlu veya olumsuz bir cevap almaya bile nail olamamış olmaları, Makedonya’daki Türk topluluğunun ne kadar aciz bir durumda olduğunun en iyi göstergesidir. .

Bu arada Sedat Peker, Reza Zarrap ve hatta Azerbaycan cumhurbaşkanın oğlu bile Makedonya vatandaşlığı alırken, Soydaşlarımız ne günah işledi ki, Makedonya’nın bu konuda yetkili olan mercilerden bir cevap bile alamıyorlar.

Ne dersiniz bu durumda ne yapılmalıdır? Bütün suçu Türk siyasi partilerine de yüklemek doğu olmaz.

Bakın Makedonya’da (aşağıda da görüldüğü gibi, Makedonya Türkleri adına kurulduklarını ve onların çıkarlarını temsil ettiklerini iddia eden, 60 kusur Türk Sivil teşkilatı var, bu da yetmiyor hepsinin başında bir çatı örgütüsü olan MATÜSİTEB) (Makedonya Türk Sivil Teşkilatları birliği) de var. Bunlardan herhangi biri Makedonya’daki Türkleri yoran sorunlarını açık ve transparan bir şekilde dile getirdiklerini, veya ihtiyaçlarına tercüman olduklarına şahit oldunuz mu hiç? Veya bu konuyla ilgili bir basın toplantısı veya bir tepki göstermesini duyup gördünüz mü? hiç? Makedonya’daki Türk siyasi partileri elbette sütten çıkmış ak kaşık değiller. Çünkü, temsil ettiklerini iddia ettikleri, Türk sivil Toplum teşkilatları siyasi partileri ve Makedonya Parlamentosunda görev alan 2 Türk milletvekilini, örnek alalım: 4 yıllık milletvekilliği süresi içinde iki veya 3 sefer kürsüye çıkarak ülkedeki Türk toplumunun sorunlarını dile getirdiklerini görüp duyamadık maalesef.

Bir diğer zafiyetleri de yıllardan beri, Parlamentodaki daha büyük siyasi partilere (genelde Makedon partilerine) “yamanarak (koalisyona girerek) nerdeyse her zaman iktidarlar. Ne var ki bu partilerimizin başkanları, özellikle hükümet kurulması sırasında pozisyonlarını gerektiği gibi değerlendirememektedirler.

Genelde hükümeti kurma hakkını alan daha büyük siyasi partilerden bir bakan yardımcılığı “koparmalarını” marifet olarak göstermeye çalışmaktadırlar. Onun dışında iktidar pastasından bir milim bile fazla bir şey koparamamaktadırlar ne yazık. Oysa bugün bir soydaşımızın, işiniz mahkemeye düşse yardımcı olacak veya yol gösterecek bir Türk görevli taş çatlasa bulamazsınız.

İçişleri Bakanlığı, maliye Bakanlığı veya Adalet Bakanlığı gibi önemli ve hassas bakanlıklarda Türklere yer sağlayacak yerde genelde düşük profilli bakanlıklarda bakan yardımcılığı veya müsteşarlıkla tatmin olmayı adeta alışkanlık haline getirmiş görünüyorlar.

Tabi bu, partilerimiz bunu bir prestij meselesi yapmaktadırlar Dilerseniz tekrar başa dönelim bir yandan Makedonya’daki Türkler’in nüfus sayısından hep şikayet ederiz ( resmi istatistikler yıllardan beri Makedonya da ki Devlet ,Türkler'in sayısını her geçen yıl daha az gösterme eğilimi içinde olduğu bir gerçektir. Ancak 40 yıllık gazetecilik mesleğinin gereği olarak, Makedonya’nın hangi köşesinde, bucağında kaç Türk kaç Türk var elbette ki biliriz. Makedonya’daki Türklerin sayısı 100.000 civarında olduğu su götürmez bir gerçektir. Şimdi tahmin edebilir misiniz bu nüfusa 3 Türk siyasi partisi 6o kusur STK’ çok değil mi ?bir iş yapsalar amane .

Bunca parti ve STK ile, bu ülke de Türk toplumu olarak çok daha ciddi bir şekilde ağırlığımızı hissettire biliriz. Ama nerdeee….

İşte bu yüzden zaman zaman kendi kendimize var mıyız? yok muyuz? Sorusunu sormamız gerekir. Diye sormamız lazım .Varsak o zaman varlığımızı gösterelim. Makedonya’da iki binlerin başında patlak veren Makedon-Arnavut çatışmaları sonucunda gerçekleşen “Ohri Çerçeve Anlaşması gereği bu ülke bir bakıma Makedon-Arnavut Devletine dönüşmüştür. (Makedonya, binası olan iki uluslu) bir devlet dönüştürülmüştür .Tabi bu da bizim izliğinden de kaynaklan maktadır. Bu yüzden Varsa yoksa bütün pazarlıklar Makedon ile Arnavutlar arasında yapılmaktadır .Hükümette tek bir Türk bakan bulunmazken, Makedonya Hükümetinin bakanlarının yarısından fazlası Arnavut olduğu gerçeği karşısında, Türkiye tribünlerine oynamayı bırakıp kendi kendimize dönerek yine o meşhur var mıyız ?, yok muyuz ? sorusunu daha sık bir şekilde tekrarlamamız zarureti var diye düşünüyorum .Bunu kendi kendimize sormamız zaruret olmuştur. Daha Azını Gör

  
Anahtar Kelimeler
Yok MuyuzVar Mıyız
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163