Vatana bilgi transferi…

ABD’de yaşayan Türk çiftten, Türkiye’deki teknoloji şirketlerine yatırım desteği…

SAN DİEGO-  ABD’nin San Diego Kenti’nde yaşayan Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz Pala, yeni kurdukları yatırım şirketiyle Türkiye’deki teknoloji şirketlerine bilgi desteği sağlamaya başladı. Daha önceki başarılı yatırımlarıyla dikkati çeken Pala çifti, yeni kurdukları San Diego merkezli yatırım fonu şirketi Breakaway Patrners’la deneyimlerini paylaşacaklarını açıkladı.Pala Çifti, 1997 yılında evlerinin garajında hayata geçirdikleri TestCountry (Test Ülkesi) ve 1999 yılında kurdukları dünya markasına dönüşen
 Confirm Biosciensces şirketlerini ABD’nin en büyük özel laboratuvarı olan CRL’e sattı.

Yeni şirketleriyle deneyimlerini daha geniş alanda kullanacaklarını belirten Serhat Pala,’’Bilgi birikimi ve ticaret tecrübemizi paylaşmak, insan hayatını kolaylaştıracak yeni fikir ve buluşlarını üretime döndürecek şirketlere yardımcı olmak için yola çıktık’’dedi.Pala, açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘’Özellikle AB ve Türkiye’de teknoloji ve medikal erken aşama teknolojisi şirketlerine yatırım yapma kararı verdik. Sundukları çözümlerle kendi sektörlerinde öncü olan şirketlere yatırım yapmaya odaklandık. Kurumların, aynı zamanda global pazarlara teknoloji ihraç edebilecek girişimlerine de yardımcı olacağız. Amacımız iki yılda uluslar arası piyasalara teknoloji ihraç ederek 20 girişime yatırım yapmaktır. Bu kapsamda Türkiye’den sesli kitap platformu ile Türkiye profesyonel taşıma hizmeti platformu sunan Octovan, uygun fiyatlı terapi cihazlarını hastaların evlerine götüren medikal şirketi Houston Bionics Türkiye ofisiyle yatırım yapmaya başladık. Ekip olarak zamanımızın önemli bir bölümünü yatırım yapılan girişimlere stratejik, teknik ve operasyonel konularda destek vermeye ayırdık. Türkiye ekonomisinin gelişmesine de katkı sunmak istiyoruz.’’

Zeynep Ilgaz Pala da Türkiye’deki şirketlere yatırım yapmanın kendileri için büyük mutluluk olduğunu dile getirerek,’’ Amacımız Amerika’da kazandığımız bilgilerlerle vatanımızda uzun vadeli yatırımlar yapmak ve Türk ekonomisine katkıda bulunmak’’ dedi.

Ürün geliştirme ve uluslar arası alanda 30 yılı aşkın iş tecrübesine sahip olduklarını anlatan Zeynep Ilgaz Pala, ‘’Tecrübemizin portföy şirketlerine aktarılması, şirketlerin hedeflerine ulaşmalarına yardım etmek en büyük dileğimiz” diye konuştu.Octovan Baş Pazarlama Genel Müdürü Mehmet Ertekin, ABD’de yaşayan Pala Çifti’nin kurduğu
 Beakaway Partners şirketiyle buluşmalarının kendilerini Türkiye ve AB’de büyüteceğine inandıklarını söyledi. Ertekin, ‘’Girişimcinin ihtiyaçlarını ve davranışlarını anlayarak doğru yerde, doğru fikirlerle bizi buluşturdular. Her girişim için yatırım önemlidir. Breakaway, bizi kendilerinin bir parçası gibi görüp o anlayışı sergiliyor. Birlikte Türk ekonomisine katkı sunacağız’’ dedi.

İlk şirketi evin garajında kurdular

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra master eğitimi için 1997’de ABD’ye giden Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz Pala, çok küçük bir sermaye ile evlerinin garajında kurdukları TestCountry (Test Ülkesi) adlı şirket ile iş hayatına atıldı.

Pala Çifti, saç teli yardımıyla uyuşturucu tespitinden, DNA ve sperm sayımı, hamilelik ve kısırlık testleri gibi evde uygulanabilecek çeşitli sağlık ürünlerini geliştirerek internet üzerinden satışa sundu.

1999’da kurdukları Confirm Biosciensces adlı ikinci şirket ile dünya markası haline gelen Pala Ailesi’nin ABD genelinde ve uluslararası düzeyde birçok ödülleri bulunuyor.

  
Anahtar Kelimeler
VatanaBilgi Transferi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163