140 PHOENİX TİPİ PALMİYE AĞACI KIRMIZI BÖCEK KURBANI OLDU

Bir metre derine gömülüyor

Kesilen palmiyeler uygun alanda yakılıp bir metre derinlikte kazılan toprağa gömüldü. Ayvalık genelinde yaklaşık 2000 adet phoenix tipi palmiye ağacının bulunduğunu, bunların yüzde 80’inin hastalığa yakalandığını ve kontrollü olarak ilaçlanmasının devam ettiğini belirten ekipler mücadelenin düzenli periyotlar halinde yürtüldüğünü bildirdi.

Topraktan ilaçlama metodu uygulandı

Ayvalık Belediyesi ekipleri; Türkiye’de ilk kez 15 yıl önce ithal edilen palmiye ağaçlarında ortaya çıkan ve o tarihten bu yana Tarım Orman Bakanlığı öncülüğünde yurt genelinde titizlikle mücadele edilen kırmızı palmiye böceğinin kökünü kurutmak için  topraktan ilaçlama metodu uyguluyor.Hummalı çalışma yürütülüyor

Cumhuriyet Meydanı başta olmak üzere Atatürk Caddesi üzerinde bulunan palmiye ağaçlarının yanı sıra ilçe genelinde cadde, sokak ve parklardaki palmiyeleri ilaçlayan ekipler, talep gelmesi durumunda vatandaşların özel mülkiyetlerindeki ağaçları da kırmızı böcek zararlısından kurtarabilmek için destek veriyor.

Kesilerek yakılması gerekiyor

Ayvalık Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ilçe sakinlerinin özel mülkiyetlerinde bulunan palmiye ağaçlarına, 30 gün arayla 200 santilitre imidacloprid etken maddeli insektisit ile mücadele edebilecekleri bildirildi. Tepe çatısı çökmüş ağaçların kurtulma şansı olmadığından, kesilerek yakılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, özel mülklerde kesim sonrası ağaç atıklarının çevreye atılmaması ve çöp konteynerlerinin yanına bırakılmaması istenildi.Mücadele için eğitici seminer

Geçtiğimiz aylarda da Ayvalık Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü,  konuyla ilgili sıkıntı yaşayan vatandaşlara yönelik eğitici seminer düzenledi. İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya vatandaşlar ilgi gösterdi.  Bayer Türk Kimya İlaç firması Çevre Sağlığı Bölümü Türkiye Ruhsatlandırma ve Ürün Geliştirme Müdürü Özgür Öztan, yaptığı sunum ile vatandaşları bilgilendirdi. Karşılıklı soru cevap şeklinde geçen seminerde değerlendirmelerde de bulunan Özgür Öztan, sıkı bir ilaçlama ile Ayvalık’ta kırmızı böceğin kökünün kurutulabileceğini söyledi.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163