AYVALIK BELEDİYESİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

            20 Nisan 2022 tarihinde Bursa Osmangazi ilçesinde cezaevindeki görevlerine giden infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse yapılan ve Cengiz Yiğit’in şehit olduğu alçak terör saldırısına yönelik yapılan soruşturma kapsamında,

bu saldırıyı gerçekleştiren faillerden biri olduğu belirtilen firari terörist Cebrail Gündoğdu’nun İzmir’de yakalandığı; bu teröristin firarda olduğu dönemde bir süre Ayvalık’ta saklandığı, bu esnada da saklanmasına yardım eden kişilerden bir kısmının Ayvalık Belediyesine personel sağlayan Güzel Ayvalık Şirketi’nin çalışanı olduğu kamuoyuna yansımıştır.

            İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden ikisinin Güzel Ayvalık şirketi çalışanı olduğunun öğrenilmesi üzerine 24.10.2022 pazartesi günü soruşturmaya konu suçun vehameti ve terör bağlantılı olması değerlendirilerek Kurumsal hassasiyete bağlı olarak yargı kararı dahi beklenmeksizin tedbiren ve derhal bu iki şahsın şirket ve kurumla olan ilişiği kesilmiştir. Akabinde bu iki şahsın devam eden soruşturma kapsamında 26.10.2022 tarihinde tutuklandığı bilgisine ulaşılmıştır.

            Tutuklanan şirket personellerinden birinin 14.05.2019 Tarihinde Güzel Ayvalık Şirketinde işe başladığı, işe başlatılmadan önce o tarihte yürürlükte olan mevzuat gereği esasen şirkete alınacak personel bakımından yasal zorunluluk olmamasına karşın kurumsal hassasiyet gereği Balıkesir Valiliği İl Emniyet Müdürlüğüne yazılı olarak başvurularak şahıs hakkında “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” istenmiş, bu yazımıza verilen resmi cevap ile gelen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma kayıtlarında çalışmasına engel bir durum olmadığı anlaşılmakla işe başlatılmıştır.

            İzleyen süreçte Kamuya alınacak personel hakkında “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” yaptırılmasını düzenleyen 7315 Sayılı “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” Kanununun ilgili hükümleri Anayasa Mahkemesinin 24.07.2019 tarih ve 2018/73 Esas, 2019/65 Sayılı kararı ile anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmiştir.

            Tutuklanan personellerden bir diğerinin işe başlama tarihi olan 18.06.2020 anılan iptal kararı nedeniyle Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Müdürlüğünden verilen Şahsın adli sicil ve adli sicil arşiv kaydının bulunmadığını belirten belge ile işe girişi yapılmıştır.

            Açıklandığı üzere şahısların işe alınmaları esnasında gerek Ayvalık Belediyesi ve gerekse Güzel Ayvalık Şirketi tarafından gerekli hassasiyet gösterilerek yasal düzenlemenin emredici hükümlerini bile aşan titizlikte davranılmıştır.

            Bu kişilerin Şirket personeli olarak Ayvalık Belediyesi hizmetlerinde ilk kez çalışmaları da söz konusu değildir. İşe başlama tarihleri belirtilen ve Tutuklanan her iki şirket personeli önceki dönemlerde de belli aralıklarla Belediye hizmetlerinde çalıştırılmıştır.

            Ayvalık İlk Kurşunun atıldığı Kuvvayı Milliye kenti olmakla öğünen, Atatürk ve Cumhuriyet sevdalısı insanların yaşadığı kentin adıdır. Öncelikle belirtmek isterim ki böylesi kalleş bir terör saldırısı soruşturmasının içinde Ayvalık ve Ayvalık Belediyesi adının geçmesinden dolayı çok üzgünüz, çok kızgınız. Basında ve Sosyal Medyada bu durumu kullanan ve gündelik siyasi hesaplarla rant devşirmek isteyen bir kısım fırsatçılar, Ayvalık Belediyesi’ne acımasızca saldırmakta, adeta Ayvalık Belediyesi’ni terörist barındıran bir yapı gibi tanıtarak biriktirdikleri kinlerini kusmaktalar. Bunları sağduyulu hemşehrilerimiz gibi biz de ibretle izliyoruz. Ancak büyük bir kararlılıkla ifade etmek isteriz ki kimse Ne Ayvalık’ı, ne Ayvalıklıları ne de bu kentte yaşayan insanların Belediyesini terörle bağlantılı gösteremez ve kimse Ayvalık adını terörle birlikte anamaz. Buna izin vermeyeceğiz.

            Göreve başladığında ilk iş olarak Ayvalık Belediyesi tabelasına yeniden TC ibaresini ekleyen, bu vatana bu bayrağa bu cumhuriyete bağlılığından hiçbir hemşehrimizin en küçük tereddüt duymayacağı Başkanımız Mesut Ergin isminin kelime oyunları ile terör gruplarının içine dahil edilmek istendiği kirli propagandalara karşı her platformda Ayvalık ve onun Belediyesinin hakkını savunurken, en büyük gücümüz gene Ayvalık halkının desteği olacaktır.

     Terörün rengi, dili, dini olmaz, Ayvalık Belediyesi olarak dün olduğu gibi bugün de her türlü terör eylemini şiddetle lanetliyoruz. Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163