BURHANİYE MÜZESİ AÇILDI

Burhaniye Kuva-yi Milliye Kültür Müzesi ziyarete açıldı

 

İki kattan oluşan müzede alt katta özellikle antik Adramytteion ve ona komşu kentlere ait pek çok Arkeolojik eser bulunmakta. Müzenin üst katı ise Osmanlıca dökümanlar, silahlar, kıyafet ve fotoğrafların yanı sıra, oldukça nadir örneklerden biri olan 1927 yılında basılan Osmanlıca Nutuk gibi Etnografik eserlerden oluşmaktadır. Müzede ayrıca Burhaniye’li ailelere ait tarihi eserler sergilenmekte.

 

18. yy farklı fonksiyonlarda kullanılmaya başlanan müze binası, ilk olarak camlı kahve ve hırdavat dükkanı olarak hizmet görmüştür. Şehir oteli ve Kuvayı Milliye hareketinin karargah yeri olarak görev yapmıştır. 1930 yıllında Halkevi olarak kullanılmaya başlanan bina daha sonra Askeri Mahfel olarak, gazino, berber ve terzi olarak kullanılmıştır.

 

2008 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı özel Müze olarak günümüze kadar kullanılmaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu Müze Pazartesi, Cuma günleri arası 8.30–17.30 saatleri arası, Cumartesi 09.00–15.00 saatleri arası açık olup Pazar günleri ziyarete kapalıdır.

 

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×