ÇEVRECİ BELEDİYELER AYVALIK 'TA BULUŞTU

ÇEVRECİ BELEDİYELER AYVALIK 'TA BULUŞTU 

 

Türkiye’nin çevre alanında kurulmuş ilk ve tek yerel yönetim birliği olan Ege Ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği (EMARÇEB) çevre dostu belediyeleri Ayvalık’ta bir araya getirdi. 9 yeni belediyenin katılımı ile üye sayısı 36’ya yükseldi.

 

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin üye sayısı her geçen gün artıyor. Ayvalık’ta yapılan 2019 yılı 2. Olağan Meclis Toplantısı’nda 4 belediyenin ayrılık kararına karşın 9 belediye birlik bünyesine katıldı.


 

Yalova-Çınarcık, Tekirdağ-Kapaklı, Aydın-Koçarlı, Denizli-Bekilli belediyeleri birlik üyeliğinden ayrılırken Çanakkale’nin Ayvacık, Çan, Bayramiç, Umurbey Belediyeleri ile Balıkesir’den Bandırma, Gönen, Gömeç, Manyas Belediyeleri ve İzmir’den Urla Belediyesi birliğin yeni üyeleri oldu.

 

 

 

Geçtiğimiz yıl vefat eden önceki Birlik Başkanı Cahit İnceoğlu’nun anıldığı toplantıda konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Ayvalık 'a hoş geldiniz. Çevreyi koruyan, tüm canlılar için sağlıklı yaşam hakkını savunan ve kaliteli hizmet vermeyi esas alan bir yerel yönetim anlayışını sürdürülebilir kılmak amacında olan Ege ve Marmara Belediyeler Birliği’nin üyesi olmaktan Ayvalık Belediyesi olarak çok mutluyuz. “

 

Bu yapılanmanın ortak amacı doğrultusunda ilçemiz Ayvalık için elimizden geldiğince en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Ayvalık'ı, tarihine ,doğasına ,dokusuna yakışan bir kimliğe kavuşturmak için projeler üretiyoruz.

Ayvalık 'ın en güzel tarihi binalarından biri olan Eski Vergi dairesi Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere Belediyemize tahsis edildi. Böylece bu tarihi bina Ayvalık halkına ait olacak kamu yararına kullanılacak.”

 

  “Hem turizm hem de tarım kenti olan Ayvalık 'ta tarım ve turizmi bereber destekleyip geliştirecek hamleler yaptık. Küçük üreticiyi destekleyip üretimin kalitesini arttırmak amacıyla Ayvalık Üretim ve Pazarlama kooperatifini kurulumunda son aşamaya geldik.”

 

“Merkezi Ayvalık olan, Uluslararası Gurme Destinasyonları Derneği kuruluş çalışmalarını başlattık. Bu dernek, gurme ve gastronomi alanında öne çıkmış dünya kentleriyle Ayvalık’ı buluşturacak ve turizme de büyük katkı sağlayacak,turizmin süresini uzatıcak.”

“Ağaçlandırma , sokak restorasyonları, resif çalışmaları da yakında hayata geçecek projelerimiz arasında.

“Su havzalarını ve toprağı zehirleyen maden ocaklarıyla mücadele ediyoruz. Karaaayıt'ta ÇED raporuna engel olduk, *Altınova'nın tertemiz denizinde yine maden çıkarmak isteyen şirketle, zeytin karasuyunu buharlaştırıp filtresiz bacasından Ayvalık üstüne salan fabrikayla mücadele ediyoruz.”

 

 “Bu bağlamda çevre ve yaşam hakkı konusunda aynı amaçlara sahip diğer üye belediyelerle iş birliği geliştirmeye her zaman hazırız. İmkanlarımızı genişletmek birlikte olmakla mümkün kılınacaktır.Birlikte olduğumuz ölçüde güçlenerek tek ses olacağız.Bu bağlamda Ege ve Marmara Belediyeler Birliği 2019 yılı 2. olağan meclis toplantısını yapmak üzere Ayvalık'I seçtiğiniz için teşekkür eder, alınan kararların hayırlı olmasını dilerim.”

 

Başkan Ergin sözlerini “Sağlıklı bir yaşam hakkına sahip değilsek suyumuz, havamız, toprağımız zehirliyse bunların hiçbir anlamı yok. Önce havamıza ,suyumuza ve toprağımıza sahip çıkmalıyız. Keşke böyle bir mücadeleye gerek olmasa ama var! “ şeklinde konuşarak tamamladı.

 

Toplantıda birlik faaliyet özeti meclise sunulurken 2020 yılı Çalışma Programı görüşülerek onaylandı. Birliğin 2020, 2021, 2022 mali yılı gelir gider bütçesi görüşülerek karara bağlandı.


 


Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan yaptığı konuşmada “12 farklı şehirden toplam 36 belediyenin katılımıyla çok daha güçlü ve etkili bir birlik haline gelen EMARÇEB’in etki alanını sadece Kaz Dağları ile sınırlı tutmadan, çevre konularıyla ilgili her alanda mücadelemize devam edeceğiz.

Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı olarak, aramıza yeni katılan belediyelerimize tekrar hoş geldiniz diyor, kentlerimizin gelecekleri adına birlikte mücadele vermekten onur duyacağımı ifade etmek istiyorum” dedi.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163