Emitt Ayvalık Standının 3.Gününde Beklenmedik İmza Kampanyasına Büyük Destek

Emitt Ayvalık Standının 3.Gününde Beklenmedik İmza Kampanyasına Büyük Destek 

Ayvalık’ta Tabiat Parkının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından günlük tesislerin kullanımına dair yapılacak ihaleye karşı çıkan Ayvalık Belediyesi, Emitt (Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı) standında imza kampanyası başlatarak konuyu Ayvalık gündeminden çıkarıp ulusal ve Uluslarası gündeme taşıdı.

Tanıtım yapılırken 3.Günde İmza Kampanyası

Fuarın 3.gününde, Belediye Başkanı Mesut Ergin’in atılımıyla, imza kampanyası başlatan Ayvalık Belediyesi beklenmedik ilgi gördü. Saatler içinde yüzlerce imza toplanırken diğer il ve ilçe belediye başkanları, yabancı ülke temsilcileri de gelip kampanyaya destek verdi.  

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu :  “ sözümüz imzamızdır, biz her daim doğayı koruyan taraftayız .”
Ayvalık standına büyük bir ilgi ve kalabalıkla birlikte gelen Ekrem İmamoğlu , imza kampanyası anlatılınca ; “Bizim sözümüz imzamızdır, biz her daim doğayı koruyan taraftayız” diyerek desteğini belli etti. Stantta önce Ayvalık Belediyesi yetkilileri ile fotoğraf çektiren İmamoğlu daha sonra stantta onu sevenlerle fotoğraf çektirdi.Kosova Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, konuyu dinledi ve imzasını atarken “inanılır gibi değil, korunması gerekir “ dedi.

Ayvalık’ı bildiğini ve çok beğendiğini belirten Haskuka, “buraların daha imtina ile korunması beklenirken, inanılır gibi değil, çok üzüldüm” diyerek imzasını attı.Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “tabii ki hayır diyoruz, bu bölge bu coğrafya hepimizin” dedi.

Zaten konuyu bildiğini söyleyen Arslan, “korumalıyız, imzayı hemen atıyorum” dedi ve imzaladı.Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’da konuyu dinleyerek hemen destek oldu ve imzasını verdi.
İstanbul’da saatler içerisinde yüzlerce imza toplandı, imza vermek için zaman zaman kuyruk oluştu.

“Bir Ayvalık kalmıştı.”
Halkın hemen imza verdikleri duruma üzüldükleri gözlenirken, çoğu zaman “bir Ayvalık kalmıştı talan etmedikleri” diye sesler yükseldi.
Ayvalık Belediyesi adına stantta bulunanlar yorulmalarına rağmen ,oluşan etkiden mutlu oldukları gözlendi.
Ayvalık Belediyesi’nden Açıklama

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde kıyıda yer alan bir kısım taşınmazların 11 Şubat 2020 tarihinde yapılacağı duyurulan kiralama ihalesinin iptaline yönelik olarak Ayvalık Belediyesi her zeminde mücadeleyi sürdürüyor.

Konuyu ilgili Bakanlık ve Kurumlar nezdinde takip eden Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in talimatı ile “Ayvalık Kıyıları ve Tabiat Parkımız Ranta değil Halka aittir. Ayvalık Adaları ve Tabiat parkı İhalesi İptal edilsin. Bir İmza da sen at ” denilerek İstanbul Emitt Fuarı'nda yer alan Ayvalık Belediyesi standında imza kampanyası başlatılarak konu tüm Türkiye’nin ve uluslararası kamuoyunun gündemine taşındı.
İlk imzayı Ayvalık Belediye Başkanımız Mesut Ergin’in verdiği kampanyaya Türkiye’nin her yerinden gelen katılımcılar büyük ilgi gösterdi. Uluslararası Emitt Fuarı'na katılan yabancı ülke delegasyonu ve turizmcilerinin de yakın ilgi gösterdiği imza kampanyası halen sürmekte.
Toplanan imzalar Ayvalık Belediye Başkanımız Mesut Ergin tarafından Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığına teslim edilerek ihalenin ivedilikle iptali istenecek.Konuya ilişkin açıklama yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Konuya ilk günden itibaren müdahale ettik. İhaleye çıkan yerlerin durumu ve ihale tarihi daha ilan edilmeden geçtiğimiz aylarda bu yerlere ilişkin varsa kiralama sürecinin durdurulmasını ve doğrudan Belediyemize tahsisini istedik. Bu talebimize halen yanıt verilmedi. Talebimiz karşılanmazsa buna ilişkin dava yoluna mutlaka gidilecektir. Ayrıca ihalenin iptali yolunda Hukukçularımız çalışma yapmakta. Bu davalar da açılacak. Ayvalık Halkına rağmen kimse oldu bittiyle bu işi bitireceğini düşünmesin. Kamuoyunda konuya duyarlı yurttaşlarımız gayet iyi hatırlar, 2009 yılında da Küçükköy belediye Başkanı olarak Ayvalık Tabiat parkına yönelik saldırı oluşturan Revize Plana karşı hukuk mücadelesi veren tek Kurum bizdik. Bu haklı mücedeleyi o tarihte Küçükköy Belediye Başkanı sıfatıyla Ayvalık’ta çevreye duyarlı yurttaşlarımızla birlikte vermiştik. Bu gün de gerekirse Ayvalık belediyesi ve Ayvalık halkı omuz omuza vererek bu girişimi de da püskürtecektir. Ayvalık belediyesi olarak yasal sürecin takipçisi ve hukuki mücadelenin önderi olarak gereken her şey yapılacaktır.” Dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in 03.02.2020 günü Saat:15.00’de Boğaziçi Otelde Konuya ilişkin olarak Ayvalık’ta bulunan STK’ları ile bir toplantı yapacağı ve bu toplantının ardından Kamuoyuna ve Basına açıklamalarda bulunacağı bildirildi.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163