İKİ FOÇA KARDEŞ FOÇA
 İzmir Foça Belediyesi ile Bosna Hersek'te aynı adı taşıyan Foça F.BiH. Belediyesi arasında kardeş belediye Protokolü 17 Nisan 2023 tarihinde imzalandı.

İmza törenine Bosna Hersek Foça Belediyesi Delegasyonu Başkanı Mujo Sofdzacija,  Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve Belediye Meclis üyeleri, Uluslararası Balkan Kooperatifi Başkanı Hamza Yavuz, İzmirli Boşnaklar Derneği Başkanı Emine Uçar ve dernek üyeleri katıldılar.

Bosna Hersek Foça F.BiH. Belediye Başkanı sayın Mujo Sofradzija é Foça Belediyesi ile yapılan kardeş şehir protokolünü imzalamaktan çok memnun olduklarını, öncelikle İzmir-Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Foça Belediye Meclis üyesi Kenan Gülay ve Uluslararası Balkan Kooperatifi Başkanı Hamza Yavuz'a teşekkürlerini sundu. İmzalanan kardeş şehir protokolünün sadece iki belediye arasında kalmamasını ve her iki dost ve kardeş Foça halkının da yapılacak proje ve programlar ile iletişim ve ilişkilerinin artmasını temenni ettiklerini " belirtti.

Foça Belediye Başkanı sayın Fatih Gürbüz "Dost ve Kardeş Foça Belediye Başkanı ve Delegasyonunu Foça ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ve dostluk bağlarının gelişmesi için çalışacaklarını" ifade etti. Uluslararası Balkan Kooperatifi Başkanı Hamza Yavuz " her iki Foça Belediyesi arasında imzalanan aynı adı taşıyan iki kardeş Belediye protokolünün görüşmelerini yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ve Bosna Hersek ile ilgili proje ve program çalışmalarına devam edeceklerini ve yeni kardeş belediyeler ile kardeşlik bağlarının daha da güçleneceğini ifade ederek, her iki belediye başkanına teşekkürlerini sundu".

Yaklaşık 2 yıl önce birileri tarafından İzmir Foça Belediyesi ile, Foça Sırp Federasyonu'na bağlı Foça Belediyesi arasında kardeş belediye protokolü imzalanmıştı (Bosna Hersek'te iki Foça Belediyesi bulunmakta olup, birisi Bosna Federasyonu diğeri ise Sırp Federasyonu bölgesinde kalmaktadır). Sırp Bölgesinde bulunan Sırp Belediye Başkanının kardeş belediye protokolüne ilgisiz kalması nedeniyle, mevcut kardeş belediye protokolü iptal edilerek, Boşnakların yoğun yaşadığı Foça F.BiH ile kardeş belediye protokolü imzalandı.

Bu önemli düzeltme Bosna  Hersek'te ve özellikle Foça F.BiH belediyesinde bulunan halk arasında büyük sevinçle karşılandı. İzmir- Foça Belediyesinden bir heyet 27 Şubat 2023 tarihinde, Bosna Hersek'teki Foça Belediyesini ziyaret etmiş ve büyük bir ilgi ile karşılanmıştı. Türkiye ve Bosna Hersek arasında aynı ismi taşıyan Foça Belediyeleri Türk ve Boşnak halkının sarsılmaz dostluk ve kardeşlik duygularının artmasına, yapılacak proje ve programlar ile kurumsal ve toplumsal alanda birlikteliğin daha da güçlenecektir.

HALKIZ BİZ
Anahtar Kelimeler
Foça
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163