Bir devrin sonu! Rektörlük Seçimleri 676 Sayılı KHK İle Kaldırıldı!
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan 676 no'lu kanun hükmünde kararname ile üniversitelerde rektör seçimleri kaldırıldı. Karara göre, Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek 3 yıl görev yapmış üç profesör arasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçecek. 

OHAL kapsamında yayınlanan 676 no'lu KHK ile rektörlük seçimleri kaldırıldı. 

Kararnamede şu ifadelere yer verildi:

"2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasının birinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

'Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır."

YÖK ve cumhurbaşkanının üniversitelerden gelen listeleri değiştirme yetkisi ile halihazırda anti-demokratik olan rektör belirlenme sürecinde, Tayyip Erdoğan’ın tahammül edemediği “göstermelik” rektörlük seçimleri de 676 sayılı KHK ile kaldırıldı.

KHK ile birlikte 2547 sayılı kanunun 13. maddesinde yer alan “Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından cumhurbaşkanınca atanır” ifadesi “Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından cumhurbaşkanınca atanır” şeklinde değiştirildi.
erdogan_rektor

Rektörlük seçiminin hedef alınma sürecinde ne olmuştu?
Üniversite rektörlük seçimleri ilk olarak ağustos ayında gündeme gelmiş, AKP’nin üniversitelerde rektörlük seçimlerinin tamamen ortadan kaldırılmasına dair önergesi muhalefet partilerinin tepkisi ve “Yenikapı mutabakatı” namına geri çekilmişti.Bu geri çekilmenin çok uzun ömürlü olmadığı Tayyip Erdoğan’ın rektörleri ayağına, Saray’ına çağırdığı 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde ortaya çıkmıştı. Erdoğan, rektörlük seçimlerinin “görünüşte demokratik” olduğunu söylemiş, ve şöyle devam etmişti:

Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları artıran bir işleve bürünmüştür. Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.

YÖK Başkanı Yekta Saraç da Erdoğan’ı ikiletmemiş, hemen arkasından rektörlük seçimlerinin kaldırılmasını desteklemiş, akademinin de bu karara destek vereceğini ileri sürmüştü. Saraç, şirketçi-piyasacı bir mantıkla devlet üniversitelerinin bütçelerinin oluşturulmasını “devletin fonlaması” olarak niteleyerek “Fonlayanın, fonladığı kurumun üst yöneticisini de hesap verebilirlik temelinde ataması doğrudur diye düşünüyorum” demişti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×