ÇOCUKLAR DİNSEL SÖMÜRÜNÜN KONUSU HALİNE GETİRİLEMEZ
Basında yer alan haberlerden, İzmir Çiğli’de Akiş Öğütçü Ortaokulu’nda öğle arasında “Seccadem beni özler mi” adıyla namaz konferansı düzenlenerek, katılımın zorunlu tutulduğunu, konferans öncesinde ve sırasında konuşmacıya ait kitabın okulda dağıtıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.

 

Devletin görevi çocuk ve gençleri insanlığın ortak evrensel değerleri doğrultusunda yetiştirmek, temel insan haklarını ve çocukların üstün yararını gözetmek, çocukların akılcı,  bilimsel ve eleştirel düşünce becerisini kazanabilmesini sağlayacak eğitimi almalarını sağlamaktır, dini vakıf, dernek ve kişilerin okullarda örgütlenmesine hizmet etmek değildir.

 

Anayasa uyarınca; eğitim ve öğretim “Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre”, “Anayasa’ya sadakat borcu altında”, “Eğitim ve öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma ve inceleme ile ilgili faaliyetler” yürütülür.

 

Eğitim sistemimizin içler acısı hali Dünya Ekonomik Formunun yayımladığı “Eğitim Kalitesi 2018” raporundaki verilerle de ortaya çıkmıştır. Eğitimde bilimsel, laik ve demokratik ilke ve değerler temel alınmadığı sürece eğitim sıralamasındaki kötüye gidişin hızlanması kaçınılmazdır.

 

Bu gün çocukları ders müfredatı dışında dini konferanslara katılmaya mecbur ederek eğitim, bilim, sanat, spor özgürlüklerinden ve haklarından yoksun bırakan, okulu kişilerin reklam aleti haline getiren okul idaresi öğrencilerini dinsel istismara maruz bırakmaktadır.

 

 

Bu konferansla, taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmesi, Anayasa ve diğer yasalarla güvence altına alınmış çağdaş ve bilimsel eğitim hakkı ihlal edilmiş olup sorumlular hakkında gereken her türlü idari ve yasal işlemler derhal yapılmalıdır.

 

 

İzmir Barosu olarak; eğitim kurumlarında demokratik, katılımcı, eşitlikçi, özgürlükçü, akılcı, insan hakları odaklı, bilimsel ve laik ilkelerin temel alındığı, sorgulayan, eleştiren, itiraz etmeyi öğrenen nesiller yetişmesini sağlayacak bir eğitim modelinin sağlanmasına yönelik mücadelemiz devam edecektir.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163