Eğitim değil sanki din şûrası: Okullar cezaevi, öğrenciler hafız!
Antalya’daki 19. MEB Şurası’nda “dini eğitimin zorunlu olması”nın ardından dün de 12 Eylül sıkıyönetim yasalarını aratmayan kararları onaylandı. Şura’da ‘öğretmenin öğrenci hakkında emniyetten bilgi istemesi’ ve ‘sendikal faaliyetlerin okul ve ders saatleri dışında yapılması’ önerileri kabul edildi. Osmanlıca liselerde zorunlu ders olarak kabul edildi. Komisyonlarda kabul edilen konular 6 Aralık’taki Genel Kurul’a sunulacak ve burada tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.


ŞİMDİLİK KARMA EĞİTİM

Yandaş sendika Eğitim Bir Sen’in “okullarda karma eğitim mecburiyetinin kaldırılması, kız ve erkek sınıfları oluşturulması” yönündeki önerisi ‘gündem dışı’ olduğu için reddedildi. Karma eğitimin kaldırılmasına yönelik önerinin oylanmayacağı açıklandı.RESMEN SIKIYÖNETİM

Okul Güvenliği İhtisas Komisyonu’nda ise 12 Eylül uygulamalarını aratamayan uygulamalar teker teker gündeme geldi. Şura’da “Öğretmenlerin, öğrencilerin bilgilerini emniyetten istemesi”, “sendikal faaliyetlerin okul ve ders saatleri dışında yapılması” önerileri kabul edildi. Eğitim Sen üyesi temsilcilerin itiraz ettikleri skandal öneriler kabul edildi. Okul Güvenliği Komisyonu’nda kabul edilen önerilerle güvencesiz çalışma koşulları eğitim hayatına da girmiş oldu. Şura’da, “okullarda hizmet alımı yöntemiyle özel güvenlik çalıştırması”, “özel güvenlik ve sağlık personelinin taşeron usulü, güvencesiz istihdamına olanak tanınması” önerisi kabul edildi.
HAFIZLIK EĞİTİMİNE TORPİL

Dini eğitime verdiği önemi onayladığı her öneri ile gözler önüne seren Şura’da, “ortaokulda hafızlık eğitimi için okula ara verme süresinin 1 yıldan, 2 yıla çıkarılması” önerisi kabul edildi. Devamsızlık şartı aranmayacağı da eklendi.

EĞİTİM SEN'E RET 

Eğitim Sen Şura’da, “Öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini, ataması yapılmayan öğretmenlerin tamamının atamasını, öğretmen maaşlarının OECD ortalamasına yükseltilmesini, ek ders ücretlerinin temel ücrete dahil edilmesini ve artan oranlı vergi dilimi uygulamasına son verilmesini, yüksek lisans yapan öğretmenlere eskiden olduğu gibi yüzde 25, doktora yapanlara yüzde 40 fazla ek ders ücreti ödenmesini, öğretmenlere apolet takan, aralarında rekabet ve yarışma anlamına gelen kariyer basamakları uygulamasına son verilmesini, öğretmenlerin değerlendirilmesinde hiçbir şekilde performans değerlendirmesi yapılmaması, bilimsel objektif değerlendirme yapılmasını” talep etti.

Eğitim Sen üyelerinin “Ortaokullara Felsefe dersi konulması” ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersinin zorunlu olması” önerileri reddedildi. Liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olması da kabul edildi.GAZETECİLERE SANSÜR

AKP hükümeti basın özgürlüğü konusundaki ‘alerjisi‘ni, Türkiye’nin tamamını ilgilendiren Milli Eğitim Şurası’na da taşındı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatı ile gazetecilerin Milli Eğitim Şurası’nı izlemesi yasaklandı.

NELER KABUL EDİLDİ?
» Polis ve jandarma 
güvenlik amacıyla okullara girebilecek. 
» Okul girişlerinde dedektörle arama yapılacak, turnike konulacak. 
» Okullarda özel sağlık ve güvenlik görevlileri çalıştırılabilecek. 
» Öğretmenler, öğrencilere ilişkin bilgileri Emniyetten isteyebilecek. 
» Öğretmenler, öğrencilere ilişkin özel sağlık bilgilerine ulaşabilecek. 
» Riskli öğrenci grubuyla ilgili bilgiler toplanabilecek. Gerekli önlemler alınacak.( Riskli öğrenci grubunun kimlerden oluştuğu belirtilmiyor) 
» Ulusal, bölgesel ve yerel bazda riskli gruplarla ilgili veri tabanı oluşturulacak. Böylece hangi bölgede hangi okulda kaç riskli öğrencinin bulunduğu veri tabanı üzerinden takip edilecek. Okulların muhtelif yerlerine duman sensörleri yerleştirilecek. 
» Disiplin yönetmeliklerinin ilk ve ortaokul için genişletilecek. 
» Ortaokul öğrencilerine “Allah, peygamber sevgisi, cennet, cehennem” konularının işlendiği Değerler Eğitimi dersi verilecek. 
» Liselere Osmanlıca dersi zorunlu olacak. 
» Fen Bilimleri dersinin adının “Fen Bilgisi” olarak değiştirilecek. 
» Sendikal eylemler ders saati dışında yapılacak. 
Şura’da reddedilen önergeler; 
» Zorunlu din dersinin kaldırılması. 
» Ortaokullara açık öğretim bölümleri açılması. 
» Mesleki ve teknik liselerin ortaokul bölümlerinin açılması.

Burcu Cansu - BİRGÜN

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×