Eğitim Hakkı Meclisi: “Gerici, piyasacı eğitime karşı mücadele edeceğiz”
 Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi tarafından  “Laik ve Bilimsel Eğitim” başlıklı  panel düzenlendi. 23 Ekim’de İstanbul Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nde düzenlenen panele, CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, KESK’e bağlı Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosun, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Meral Apak ve Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay katıldı.

İlk olarak konuşan Gaye Usluer, ilan edilen KHK’lerle devlet kurumlarının içinin boşaltılıp, yeni bir devletin formatlandığını gördüklerini belirterek, “Eğitimde yaşanan OHAL, öğretmenleri öğrencisiz, öğrencileri öğretmensiz bıraktı. Bu süreçte 130 bin öğrenci okulsuz kaldı. 15 üniversite kapatıldı 65 bin üniversiteli eğitimden mahrum kaldı. 2500 üniversite öğretmeni açığa alındı, kamu çalışanlarından 90 bin kişi açığa alındı, 50 bin kamu çalışanı ihraç edildi. 30 bin kamu görevlisi tutuklandı. Bunların içinde KESK üyesi emekçiler var, Alevi vatandaşlarımız var. Çeşitli bahaneler sunuyorlar. Asya Bankla ilişkisi olanlar, Cemaat dernekleriyle ilişkisi olanlar vs. Tüm bunları güle oynaya birlikte kurdunuz. Yasalarınızla bunları onayladınız. AKP bugün eğitimi Cemaatin elinden nasıl alırım derdine düşmüştür. Şuan Cemaatin elinden alıp başka bir cemaate teslim etme derdinde. Yani bu işin ciddi bir bürokratik ve siyasi ayağı mevcut” dedi.

Meral Apak ise eğitim sisteminin toplumsal açıdan işlevi ve laikliğe dair sunumunu yaptı.

Hüseyin Tosu, Eğitim Sen ve  KESK üyelerine baskı uygulandığını ve bu kişilerin çeşitli bahanelerle açığa alındığını belirterek, “Eğitimi ticarileştirip, içeriğini dinselleştirerek biat eden bir nesil yetiştirmeye çalışıyorlar. Bugün 1 milyon öğrenciyi imam hatipleştirdiler. Adını değiştiremediklerinin içeriğini değiştirdiler. Felsefe gibi bilimsel dersleri azaltıp yerine dini içerikli dersler koydular. Burada esas plan toplumu dönüştürmek, gericileştirmek, bizlerin bunların karşısında mücadele etmemiz gerekiyor. Dün imam hatipler mağdur gösteriliyordu, bugün bizim çocuklarımız ise okulsuz bırakılıyor. Tüm bu baskıların karşısında biz ezilenler olarak sokakta örgütlü olarak laik bağımsız bir ülke için sokakta mücadele vermemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin geleceği için mücadeleleri büyütmeye mecburuz”

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay da “Ülkenin ilerici insanları olarak ülkenin dört bir yanında laik ve bilimsel eğitim için verilen mücadeleleri nasıl ortaklaştıracağımızı tartışmalıyız. Bugünümüz ve geleceğimiz için, ülkemizin geleceği için mücadeleleri büyütmeye mecburuz, eğitim hakkı özelinde ise bu mücadelenin aynı zamanda eşitlik özgürlük mücadelesi olduğunu unutmamız gerekli” şeklinde konuştu.
Panelistlerin sunum ve konuşmalarının ardından forum kısmına geçildi. Forumda alınan sözlerde birlikte mücadele vurgusu öne çıktı. Forumda Kadıköy Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği proje okulların örgütlenmesine dair bilgi verdi. Etkinliğin sonunda imam hatipleşmeye karşı mücadele eden İsmail Tarman Ortaokulu Velileri panelistlerle fotoğraf çektirdi.Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×