Eğitim-Sen: “Saldırıların karşısında hukuksal ve örgütlü mücadelemiz sürecek”
 KESK/Eğitim-Sen MEB’in 11 bin 285 öğretmenin ihraç etmesinin ardından açıklama yaptı. Açıklamada, ihraçlarla hukuk ilkelerinin ayaklar altına alındığı belirtildi.

Açıklamada, siyasi iktidarın yıllardır eğitimin dinselleşmesine ve ticarileşmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerinden intikam alırcasına hareket ettiği vurgulandı.

“MEB’in açığa almaları hangi yasal soruşturma ve delillere dayandırdığını açıklamaması, daha da vahimi, kendisini yargının yerine koyarak ve yaratacağı hukuksal sonuçları düşünmeden doğrudan hüküm vererek hareket etmesi göz göre göre suç işlediğini göstermektedir” denilen açıklamada, sadece bu tutumun kendisinin bile söz konusu açığa almaların hukuken hiçbir somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmaktan uzak bir şekilde verilen tüm kararların yasa dışı olduğu ifade edildi.

11 bin 500 personel açığa alındı!

Etnik ve siyasal kimliklere göre yapılan fişlemelerin, sendikal aidiyetlerin, ihbarların, sendikal husumet üzerinden eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesinin hedef alındığı belirtilen açıklamada şunlar söylendi:

Attıkları her adımda, aldıkları her kararda siyasi tasarruflar üzerinden hareket edenler, hukuk önünde er ya da geç hesap vereceklerini bilmelidir.

Eğitim ve bilim emekçileri, bu tür saldırılara ve örgütlü mücadeleyi dağıtma amaçlı siyasal operasyonlara pabuç bırakmayacak kadar köklü bir mücadele geleneğine sahiptir. Kamudan hukuksuz bir şekilde ihraç edilen ve açığa alınan bütün eğitim emekçileri görevlerine iade edilmeli, örgütlü mücadelemize yönelik bu haksız ve pervasız saldırı, bütün sonuçları ile birlikte derhal durdurulmalıdır.

Eğitim Sen, nereden ya da kimden gelirse gelsin, eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesini hedef alan, iktidarın baskıcı ve anti demokratik uygulamalarına zemin hazırlayan her türlü yasa dışı girişim ve saldırının karşısında hukuksal ve örgütlü mücadelesiyle durmayı sürdürecektir. Hukuksuz bir şekilde açığa alınan tüm eğitim emekçilerinin yanında olduğumuz bilinmelidir.

Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×