Eğitimde gericileşmeye tepki
 Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara mescit açılması yönündeki çabalarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen İzmir 4 No’lu Şube Yönetim Kurulu, bilimsel, demokratik, laik eğitim mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini belirtti.

Sendika binasında düzenlenen basın toplantısında basın metnini Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı Cevat Düzci okudu.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Düzci açıklamaya şu sözlerle başladı: “Eğitimde ‘4+4+4’le başlayan; ortaöğretim kurumlarında mescit açılmasını zorunlu hale getiren yönetmelik değişikliği, son olarak Antalya’daki 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda alınan skandal tavsiye kararlarla ayyuka çıkan toplumu dizayn etme çabası, artarak devam etmektedir.  AİHM kararları orta yerde duruyorken, zorunlu din derslerini kaldırmak yerine anaokullarına kadar götürmeye çalışan; çağdışı zihniyet ‘4+4+4’de olduğu gibi yeniden ortaya çıkmış ve şuranın kaderini belirlemiş, eğitimin tüm temel sorunlarının üstü örtülmüş, görmezden gelinmiştir.”

Düzci açıklamaya Osmanlıca’nın seçmeli ders olarak okutulması kararı alınmasını kınayarak devam etti. Düzci, eğitimde laikliğin, bilimselliğin olmasını istediklerini söyledi. Düzci, 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararların geri çekilmesini talep etti. Eğitimde yaşanan sorunları anlatarak bu sorunların bir an önce giderilmesini isteyen Düzci, Bornova ilçe Milli Eğitim Müdürü’nün okullara yönelik baskılarını sona erdirmesi çağrısında bulundu. Düzci açıklamayı şu sözlerle noktaladı:

Okullarımızın devasa sorunlarını görmezden gelip, sorunları mescide indirgeyen Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tıpkı yandaş sendika gibi sorunları kamufle etmek için dini değerlerin sömürüsünü yapmaktadır. Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü bir an önce eğitimin sanal sorunlarını bir kenara bırakıp; okullarımızın ve eğitim emekçilerinin gerçek sorunlarını çözmeye çağırırken; bilimsel, demokratik, laik eğitim mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×