Engelli öğrenciler okulları için Ankara’ya geldi, MEB’e yürüdü
Sabah saatlerinde Meclis’e giderek parti grup toplantılarına katılan veliler görüşmelerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü
Okulları şehirden çok uzakta olan Tepekent’e taşınan Fatih Özel Eğitim Meslek Lisesi Velileri bugün taleplerini iletmek için Ankara’ya geldi. Sabah saatlerinde TBMM’ye giden veliler, grup toplantılarını yapan partilerin temsilcileri ile görüştü.

fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (5)
Veliler görüşmelerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Milli Eğitim Bakanlığı önüne gelen Fatih Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencileri ve velileri burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını, öğrenci velilerinden Suzan Taşdemir okudu. Taşdemir İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan tek işitme engelli lisesi olan Fatih Özel Eğitim Meslek Lisesi’nin şehirden çok uzak bir noktaya taşındığını bu uygulama ile çocuklarının şehir hayatının dışına sürgün edildiğini söyledi.fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (7)
Okullarının yeni yerinde bazı öğrencilerin 3 saatin üstünde bir zamanı yolda geçirmek zorunda kaldığını ve bu sebepten öğrencilerin okuldan soğuduğunu ifade eden Taşdemir, işitme engelinin dışında da engeli bulunan öğrenciler bulunması sebebiyle okullarının bir hastanenin yakınında bulunması gerektiğini ancak yeni okulun en yakın hastaneye 1,5 saat uzaklıkta bulunduğunu belirtti.

fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (1)Yeni okulun fiziksel imkanlarının da çok kötü olduğunu söyleyen Taşdemir yeni okulda engelliler için tekerlekli sandalye rampası olmadığını ayrıca sık sık kar yağışı olan Büyükçekmece’de bulunan okulun mermer zeminli olduğunu ve bazıları denge problemi yaşayan zihinsel engelli öğrenciler için çok büyük tehlike oluşturduğunu anlattı.

Suzan Taşdemir ayrıca sırasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şube Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı ile görüştüklerini ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na, TBMM Başkanlığı’na ve parti grup başkan vekillerine yazı gönderdiklerini ancak hiçbir cevap alamadıklarını söyledi ve “Bu sorunun muhatabı kimdir? Çözüm gücü neresidir? Çocuklarımızın insanca eğitim görecekleri koşulları ayarlamak bu kadar mı zordur? Söz konusu olan bin bir emekle büyüttüğümüz çocuklarımızın hayatıdır. Pes etmeyeceğiz. Sesimizi her yerde yükseltip onların sessizliğinin çığlığı olmaya devam edeceğiz. Çocuklarımızı sürgün etmeyin. Onları daha fazla sessizliğe ve görünmezliğe itmeyin. Okulumuzu geri verin” diye konuştu.

Taşdemir’in ardından işitme engelli bir öğrenci söz aldı ve işaret diliyle yaşadıkları sorunları anlattı. İşitme engelli öğrenci okullarının yemekhanesinin okulun çok dışında olduğunu yemek yemeye giderken yağmurun altında ıslandıklarını ve işitme için kullandıkları cihazların ıslanıp zarar gördüğünü anlattı. Öğrenci ayrıca okula gidip gelirken 3 saat gidiş 3 saat dönüş olmak üzere günde toplam 6 saat yol gittiğini söyledi.
fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (2)
Daha sonra Engelli Hakları Forumu’ndan kendisi de görme engelli olan Mahmut Keçeci söz aldı. Keçeci Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine seslenerek “Bakanlık yetkilileri bu engelli çocuklarla empati kuramıyorlarsa bu işi bıraksınlar. Bize anayasa referandumunda engelli vatandaşlara pozitif ayrımcılık vadettiler, bizi kandırdılar. Bahsedilen pozitif ayrımcılık negatif ayrımcılık olarak geri dönmüştür. Anayasa’nın 46’ncı Maddesi’nde yere alan ‘Kimse eğitim hakkından mahrum bırakılamaz’ yasası bu uygulama ile ihlal edilmiştir. Ancak biz mücadelemizi okulumuzu geri alana kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.
fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (4)
Eylem konuşmaların ardından “Milli eğitim sen git Tepekent’e” sloganları ile sonlandırıldı.
fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (6)
fatih_özel_eğitim_lisesi_velileri_meb_önü_eylemi_02_12_2014 (3)
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×