Erdoğan, seçimde aday olmayan akademisyeni Boğaziçi’ne rektör atadı
 Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 aydır beklenen rektör ataması gerçekleşti. Erdoğan, oyların yüzde 86’sını alan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nu değil AKP’ye yakınlığı ile bilinen Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı rektör olarak atadı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamışlardır” denildi.

Erdoğan’ın rektör olarak atadığı Mehmed Özkan’ın, 12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinde aday dahi olmaması dikkat çekiyor.

“Üniversiteyi savunuyoruz”
OHAL kapsamında çıkarılan ve 29 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile rektörlük seçimleri kaldırılmış ve yerine de rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanması düzenlemesi getirilmişti. Boğaziçi Üniversitesi’nde ise 12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinde mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı.

29 Ekim KHK’siyle gelen düzenlemeyi hem öğrencileri hem de öğretim üyeleriyle protesto ediyor ve seçilen rektörün atanmasını talep ediyordu.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 31 Ekim’den bu yana üniversite kampüsünde “rektör nöbeti” eylemi yapıyor. İlk gün, rektörlük seçimlerinde oyların yüzde 86’sını alan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun halen atanmaması ve KHK ile rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına karşı “Üniversiteyi savunuyoruz” diyerek temsili sandık kuran öğrenciler, 8 Kasım günü de Güney Kampüs’te bir araya gelerek “demokrasi halkası” kurmuştu.

Halkalar halinde toplanan yaklaşık 300 öğrenci rektörlük seçimlerinin kaldırılmasını protesto etmişti.

“Boğaziçi kendi rektörünü seçmiştir”
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri de 1 Kasım’da Güney Kampüs’te cüppeleriyle toplanarak bir basın açıklaması yapmış ve 676 sayılı KHK’nin iptalini istemişti.  KHK’nin ülkenin bilimsel, demokratik ve ekonomik gelişmesine zarar vereceğini vurgulayan öğretim üyeleri adına açıklama yapan Prof. Dr. Ayşe Buğra, “Boğaziçi Üniversitesi, 12 Temmuz 2016 tarihinde öğretim üyelerinin % 90’ının katıldığı bir seçimde, % 86 gibi rekor bir oy oranıyla rektörünü seçmiştir” demişti.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×