Gençlik bugün kazan kaldırıyor
 Milli Eğitim Şurası’ndan çıkan zorunlu Osmanlıca eğitim kararı, Din Şurası’nda önerilenlerin ardından üniversiteliler, AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gericiliğine karşı harekete geçiyor. Gerici eğitime, AKP’nin “dindar, kindar ve itaatkar” gençlik idealine karşı “orada duracaksın” diyen üniversiteliler 12 Aralık 17.00’da Beşiktaş Kartal Meydanı’nda buluşuyor, “padişaha” kazan kaldırıyor.

Eylem çağrısının tam hali:

“Haşmetli ve hürmetli” padişah özentisi ve dalkavukları, memleketi karanlığa boğmaya kararlı!

Bir haftadır art arda yapılan ve ne işe yaradığı meçhul Milli Eğitim Şurası ve Din Şurası’nda önerilenler ve ardından konuşulanlar gösterdi ki bilim düşmanlığı, gericilik ve padişahlığa duyulan özlem, bu ülkede artık daha sistematik bir hale gelecek.

Bir memleket düşünün ki orada;
Karma eğitimin kaldırılması konuşulsun,
Konuşma dili dahi olmayan, sadece yazıya ait olan ve kullanılmayan bir dil olarak Osmanlıca eğitimi zorunlu hale gelsin,
Din eğitimi zorunlu tutulsun, hatta hafızlık eğitimi için çocukların eğitimine ara verilebilsin
Bilim bir çıkış yolu olarak görülmesin, referans alınmasın, akıl kullanılmasın
Çocukları zorla evlendirmenin önü açılsın, çocukların başı kapatılsın,
Padişahın benimsediği yaşam tarzı herkese yukarıdan dayatılsın, bunun dışında kalanlar sapkınlık olarak değerlendirilsin,
Bir memleket düşünün ki gençliğine “dindar, itaatkar ve kindar” olmaktan başka misyon biçilmesin.
Bir memleket düşünün ki tüm bu sistemi de hırsızlardan ve katillerden oluşan bir çete yürütsün. Adları “ak”, düşünceleri kapkara olsun!

Bunca saldırının ardından, karanlığa boğulmamak için birilerinin “Orada duracaksın!” demesi gerek.

Osmanlı’ya hayranlık duyuyor, şatafatlı saraylara, astığı astık kestiği kestik padişahlara, etrafına topladığı dalkavuklarıyla bir saltanat oluşturmak istiyor… Tarihi böyle biliyor, böyle anlatıyor. Ama bildiği sadece zulmetmişlerin tarihi olacak ki zulmedenlerden biri olarak tarihe adını yazdırıyor.

Zulme karşı mücadele etmişlerin tarihinden bahsetmek düşüyor bize de, kazan kaldıranların, “eşkiyalar”ın tarihinden, “Her yerde, hep birlikte” diyenlerin tarihinden haberdar etmek gerekiyor padişah özentisini, basılan sarayları, çöküp giden saltanatları hatırlatmak gerekiyor.

Padişah özentisinin gericilikle ve bilim düşmanlığıyla süslü hayallerini dağıtmak, ona gerçekleri göstermek için inadına akıl, inadına bilim diyoruz, 12 Aralık Cuma saat 17.00’da Beşiktaş Kartal Heykeli’nde “kazan kaldırıyoruz” !

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×