Gericileşme tam gaz! Alkollü içki dersi de yasaklandı!
 Milli Eğitim Şurası’nda Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinde, ‘Alkollü İçecek ve Kokteyl Servisi’ dersinin kaldırılması önerisi komsiyonun sabahki oturumda reddedilmişti. Konu bir kez daha öğlenden sonra gündeme geldi, oylama yapıldı ve öneri kabul edildi.

Antalyada devam eden 19’ncu Milli Eğitim Şurası’nda Eğitim Bir Sen’in Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek liselerinde, ‘Alkollü İçecek ve Kokteyl Servisi’ dersinin kaldırılmasına ilişkin öneride bulundu. Öneri, Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri grubu komisyonunda gündem dışı bırakıldı. Komisyon kararını, öneri sahibi Eğitim Bir Sen’in Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu açıkladı. Kararın reddedilmesini eleştiren Gündoğdu, “Çocuklarımızın geleceği açısından sağlıklı bulmuyorum. İçki servisi yaptırılan çocuklar bizim çocuklarımız. Bunu reddedenler kendi çocuklarına içki servisi yaptırmak isterler mi, istemezler” dedi.

ÖĞLENDEN SONRA KABUL EDİLDİ
Ancak Eğitim Bir Sen, komisyonun öğleden sonraki toplantısında konuyu tekrar gündeme getirdi ve oylanmasını istedi. Bu talep büyük tartışmalara neden oldu. Bazı sendika temsilcileri toplantıyı terk etti. Eğitim Bir Sen’in önerisi gündeme alınarak oylandı ve kabul edildi.

KARARA OTELCİLER TEPKİ GÖSTERDİ
Karara otelciler tepki gsöterdi. Hürriyet’in haberine göre Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık dersi kaldırma kararının istihdam ihtiyacı olan turizm sektörü için olumsuz bir karar olduğunu belirtti. En azından dersin seçmeli olabileceğini belirten Osman Ayık şunları söyledi: “Bu dersi kaldırarak bazı insanların inançlarına göre eğitim alma talebine cevap veriyor olabilirsiniz. Ama öte taraftan bu yönde eğitim almak isteyenlerin önünü de kesmiş oluyorsunuz. En azından seçmeli ders olarak koyabilirlerdi. Elini değmek isteyen değer değmek istemeyen değmezdi. Bu çok yanlış bir uygulama olur. Bu dersi kaldırarak “Sadece içki servisi yapılmayan yeme içme mekanlarında bu mesleği icra edebilirsiniz” demiş oluyorsunuz. Aslında insanların çalışma alanlarını, seçeneğini kısıtlamış oluyorsunuz. Türkiye gibi turizm ülkesinde, sektöründe istihdam ihtiyacı olan ülkede bunları tartışmak bence çok doğru değil”

‘UYGULAMA ÇOK YANLIŞ’
Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır alkollü içecek dersinin kaldırılması uygulamasının çok yanlış olduğunu söyledi. Bayındır, “Nasıl İmam Hatip okullarının bir ders içeriği varsa, nasıl mühendislik okullarının bir içeriği varsa turizm okullarının da derslerinin bir özelliği vardır. Bununla oynamamak gerekir. Sektöre de bu karar danışılmalı” diye konuştu. Bayındır alkollü içecek dersiyle nitelikli öğrenciler yetiştiğini söyleyerek, “O zaman herkesi işe alırız” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×