Gericilikte tam gaz ileri! Birinci sınıfta din dersi zorunlu oldu

19’uncu Milli Eğitim Şûrası’nda alınan tavsiye karalar belli olmaya başladı.  Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ilkokul 1., 2. ve 3. Sınıflarda zorunlu oldu. Ne Alevi açılımıyla başlayan süreç dikkate alındı ne de AİHM kararları…  Din dersi programında Aleviliğe ilişkin içeriğin geliştirilmesi önerisi bile reddedildi.

Dindar nesil için bir adım atılmış oldu. Din dersi artık ilkokul 1., 2. ve 3. Sınıflarda zorunlu oldu. Alevi açılımı derken Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi programında Alevilik’e ilişkin içeriğin geliştirilmesi önerisi bile reddedildi.

Genel Kurul’da kabul edilen tavsiye kararlar şöyle:

– İlkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflara zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin konulması,

– Okul öncesinin oyun temelli olması ve değerler eğitimi önerisi

– İlkokullarda sabahçı- öğlenci şeklinde uygulanan ikili eğitim- öğretim yerine tekli eğitime geçilmesi,

– İlkokullarda haftalık ders saatinin 35’den 30’a indirilmesi (25 saati zorunlu, 5 saati serbest etkinlikler)

– Serbest etkinlik saatlerinin veli- öğrenci talepleri de dikkate alınarak okul idaresince belirlenmesi,

– Görsel Sanatlar ve Müzik derslerinin haftada en az 2’şer ders saati olması,

– Trafik Güvenliği ve İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi derslerinin haftalık ders çizelgesinden kaldırılması,

– Trafik Güvenliği dersi konularının Hayat Bilgisi dersi içinde, İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi konularının da Sosyal Bilgiler dersinde verilmesi,

– İlkokulda okuma kültürünün kazandırılmasına yönelik ekinlikler yapılması

– Fen Bilimleri dersinin adının Fen Bilgisi olarak değiştirilmesi ve Fen Bilgisi dersiyle Sosyal Bilgiler derslerinin ilkokul 4’üncü sınıftan itibaren programa eşit bir şekilde dağıtılması,

– Taşımalı eğitim yapan ilkokullarda 30, ortaokullarda 35 saat ders olduğundan servis ve güvenlik sorunu çıkmaktadır. Bu nedenle dersleri erken biten ilkokul öğrencileri için etüt saatinin konulması,

– İlkokullardaki serbest etkinlikler için uygulama kılavuzu hazırlanması,

– Ortaokullarda da ikili eğitime son verilmesi ve tekli eğitime geçilmesi,

– Ortaokullarda 5, 6 ve 7’nci sınıflarda birer saat rehberlik dersinin konulması,

– Ortaokullarda okutulan T.C. İnkilap Tarihi Atatürkçülük dersi programının gözden geçirilerek güncel anlayışlar ve yöntemler doğrultusunda yeniden yazılması,

– Dil ve Anlatım dersiyle Türk Edebiyatı dersleri birleştirilerek Türk Dili ve Edebiyatı şeklinde olması.

ALKOLLÜ İÇKİ VE KOKTEYL HAZIRLAMA DERSİ’NİN KALDIRILMASI KABUL EDİLDİ

‘Alkollü İçki ve Kokteyl Hazırlama’ dersinin kaldırılmasına yönelik komisyonda Eğitim Bir Sen’in dün öğleden önce reddedilen ve öğleden sonra yeniden gündeme getirilerek kabul edilen teklifi, Genel Kurul’da kabul edildi. Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek liselerinde 10’uncu sınıftan itibaren staj amacıyla tesis ve kurumlara gönderilen öğrencilerin alkollü içki ve servisi yapılan ya da alkollü içecek hazırlanan bölümlerde staj faaliyeti yapmaları kaldırıldı.

OSMANLICA DEĞİŞİKLİĞE UĞRADI

-Osmanlı Türkçesi dersi verilen önerge ile değişikliğe uğradı ve İmam Hatip Liseleri ve Sosyal Bilimler Lisesi’nde zorunlu diğerlerinde seçmeli ders olarak kabul edildi.

REDDEDİLDİ

-Eğitim Sen temsilcileri, ilkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflara zorunlu din dersi kararının geri çekilmesini, AİHM kararına uyularak zorunlu din dersinin kaldırılmasını önerdi ama kabul edilmedi.

Genel Kurul’da alınan kararların tamamı tavsiye kararı niteliğinde ve bu kararlara ilişkin son kararı Milli Eğitim Bakanı verecek.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×