İyi Kitap'ın haziran sayısı yayında!

İyi Kitap'ın haziran sayısı yine dopdolu bir içerikle karşınızda!

 

İlgiyle okunacak dosyamızın başlığı, çocuk ve gençlik yayıncılığını hedef alan sansür uygulamaları, ana akım medyanın da körüklediği eleştiri sınırlarını aşan sosyal medya tepkileri ve bunların üzerine inşa edilen denetim talepleri. Safter Korkmaz, Ayşegül Utku Günaydın ve Mehmet Erkurt'un konuyu farklı yönleriyle ele alan dosya yazılarına ek olarak, sektöre emek veren altı editör arkadaşımızın (Canan Topaloğlu, Ezgi Berk, Filiz Özdem, Gökçe Ateş Aytuğ, Nihal Ünver ve Özlem Akcan) katıldığı ''Çocuk ve Gençlik Yayıncılığında Sansür, Otosansür ve Denetim'' konulu soruşturma dosyası da okumaya değer. Edebiyatımızın üretken kalemlerinden Miyase Sertbarut ve Toprak Işık ile gerçekleştirdiğimiz özel söyleşiler de yine dosya konumuzun hassasiyetine temas eden bir izlekte ilerliyor.  

 

52 sayfalık yaz sayımızda, her zamanki gibi yine okurlarımızı ''iyi kitap''larla buluşturmaya da devam ediyoruz. Elif Şahin Hamidi, genç yazar Dilek Yardımcı'nın, özgürlüğünün peşinde koşan hayalperest bir köpeğin macerasını anlattığı yeni romanı Zıpır'ı tanıtıyor. Karin Karakaşlı, İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının Andersen ödüllü yazarı Luigi Ballerini'nin imzasını taşıyan Doğaya Fısıldayan Çocuklar kitabını yorumluyor. Gökhan Yavuz Demir, ''Gençlik Kitaplığı''nda, Çizgili Pijamalı Çocuk'la milyonlarca okura ulaşan İrlandalı yazar John Boyne'un ülkemizde yeni yayımlanan Asker Doğmayanlar adlı romanını masaya yatırıyor. ''Başvuru Kitaplığı''mız birbirinden ilginç dört kitabı mercek altına alıyor: Dinozorlar Hakkında İnanılmaz Ama Gerçek Bir Hikâye, Orman: Hubert Reeves Anlatıyor, Yaşam: Evrimin Muhteşem Hikâyesi ve bambaşka bir çizgi roman deneyimi vadeden Sen de Gülümse. ''İlk Okuma Kitaplığı'' sayfalarımızda ise Simlâ Sunay'ın Dağ Kaşındı kitabı ile Susanna Mattiangeli'nin iki farklı yayınevinden çıkan Antonio Gibi Biri ve Anna'yı Gören Var mı? adlı eserleri yer alıyor. Son olarak, ''Sahaf Dükkânı'' köşemizde, Doğan Gündüz'ün, sevilen yazar Fatih Erdoğan'la dünden bugüne yazın serüveni üzerine yaptığı keyifli söyleşi dikkat çekiyor.  

 

İyisiyle kötüsüyle tüm çocuk ve gençlik kitaplarının buluşma adresi olan İyi Kitap, iki aylık kısa bir aranın ardından, Eylül ayında yine sizlerle birlikte olacak. O döneme kadar sağlıkla ve kitaplarla dolu güzel bir yaz geçirmeniz dileğiyle...

 

Yaz boyunca da ''iyi kitap''ların serin gölgesinde, daima İyi Kitap'ı takipte kalın!..

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163