İZMİRLİ AİLELER VE GENÇLER: HAYDİ ESPOR EĞİTİMİNE!..

Proje ile espor bilinci kazandırılacak, profesyonel esporcu ve espor koçu yetiştirilecek

 

İzmirli aileler ve gençlere “espor” fırsatı. Kâtip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ortaklığında uygulanacak “İzmir İli Espor Okuryazarlığı Eğitim Projesi” ile İzmir’de ikamet eden gençlere ve ailelere espor bilincinin kazandırılması, profesyonel esporcu ve espor koçu yetiştirilmesi hedeflendi.

 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde görev yapan İzmir İli Espor Okuryazarlığı Eğitim Projesi Koordinatörü Yasin Nuri Çakır, konuyla ilgili açıklamasında, esporun dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaştığına dikkat çekti. Çakır, uygulanacak projeyle bu alanda yaşanan eğitim eksikliğinin giderilmesinin amaçlandığını, bunun da İzmirliler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu vurguladı.

UYGULAMALI EĞİTİMLER VERİLECEK

Çakır, Türkiye’nin 3. Büyük kenti, Ege’nin incisi İzmir’de uygulanacak program ile 1000 genç ve 500 aileye espor odaklı “etik, sağlık, temel eğitim, kariyer, STEM, sağlıklı oyun atölyeleri” gibi multidisipliner teorik ve uygulamalı oyun eğitimleri verileceğini kaydetti.

 

İZMİR’E ÜST DÜZEY ESPOR EĞİTİM MERKEZİ

Proje kapsamında verilecek eğitimler için, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İzmir Kalkınma Ajansı’nın sağlayacağı destekle Katip Çelebi Üniversitesi içerisinde üst düzey bir “espor merkezi” kurulacağını belirten Çakır, “Eğitimlerin bir bölümü burada gerçekleştirilecek. Ayrıca, Uluslararası Espor Koçları Federasyonu (IFoEC), projeyle yetiştirilecek koçlara uluslararası ‘koçluk lisansı’, Türkiye Espor Federasyonu da yetiştirilecek profesyonel esporculara ‘lisans’ verecek. İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştireceğimiz bu proje, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmektedir” dedi.

 

“OLUMSUZ ALGI, ESPOR OKURYAZARLIĞI KONUSUNDAKİ EKSİKLİKTEN KAYNAKLANIYOR”

Espor ile ilgili bilinç eksikliğini ve olumsuz önyargıları gidermek için eğitimin en önemli gereksinim olduğunu dile getiren Proje Kooridatörü Yasin Nuri Çakır, şöyle devam etti:

 

“Espor, konvansiyonel spor dallarından farklı. Özellikle ‘Z jenerasyonu’ olarak adlandırılan genç kuşak, espora yoğun ilgi göstermektedir. Espor gençlere birçok kariyer fırsatı sağlamakla birlikte, bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Espor, en basit ifadeyle ‘rekabetçi video oyunları’ dünyasıdır. Futbol, basketbol gibi konvansiyonel sporların aksine espor, birden fazla platformun birbirine bağlandığı, dijital, oyun, medya ve spor olayının bir arada toplandığı, insanların bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımında zihinsel ve fiziksel yeteneklerini geliştirdiği bir spor faaliyetidir. Diğer bir tabirle çağdaş̧ sanatın somutlaştırılmış̧ bir halidir. Bu açıdan baktığımızda espor ve eğitim birbirinden ayrılmamalıdır.

 

Özellikle ebeveynlerde espor ekosistemine karşı olumsuz bir algı oluşmuş durumda. Bunun en önemli nedeni espor okuryazarlığı konusundaki eksiklik. Yani aileler esporun anlamını, ne tür faydalarının olduğunu, bazı olumsuzluklarla mücadelede nasıl kullanılabileceğinden habersiz. Dolayısıyla tüm paydaşların topluma espor okuryazarlığını kazandırma sorumluluğu var. Aksi takdirde esporun sağlayabileceği yararlardan feragat etmenin yanında; oyun bağımlılığı, anksiyete, obezite ve omurilik rahatsızlıkları gibi sağlık problemleri ile kumar ve yasa dışı bahis gibi siber suç̧ tehditlerinin kaçınılmaz bir sonuç olacağı unutulmamalıdır.”

 

“TÜRKİYE’DE BÜYÜK POTANSİYEL VAR”

IBM eski üst düzey yöneticilerinden ve ABD merkezli global espor destek organizasyonu Coalition of Parents in Esports (CoPE) kurucularından Shae Williams ise, esporun Uzak Doğu, Kuzey Avrupa ve ABD’de çok hızlı büyüdüğüne işaret etti. Williams, “Türkiye’de de büyük bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Bu sebeple, ailelere yönelik espor eğitimlerine tecrübelerimizle dahil olacağımız için çok heyecanlıyız. Espor konusunda Türkiye’de yapılanların örnek alınarak tüm dünyada uygulanmasına çalışıyoruz. Espor, ailelerin bir an önce tanışıp, farkında olması gereken yeni gelecek. Yeni geleceğe geçişte bu proje, ailelerin çocuklarıyla iletişim kurabilmeleri ve kuşak çatışmasını hızlı bir şekilde aşmaları için çok önemli bir rol üstleniyor. İzmir’deki tüm aileleri eğitime davet ediyoruz” diye konuştu.

 

SON BAŞVURU TARİHİ 30 EYLÜL

İzmir’de yerleşik tüm gençler ve ailelere açık olan espor eğitimleri için son başvuru tarihi 30 Eylül 2021 olarak açıklandı. Başvurular www.izmir.esporegitimi.com adresi üzerinden yapılabilecek.

               
Başvuruların kontenjan ile sınırlı olduğu projede mentör olarak SenpAI.GG Ülke Müdürü Emre Laleli,  

Sportfive Espor Müdürü Simge Erdoğan, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’den Prof Dr

H. Ahmet Pekel, Influencer Vahit İpekçi (Kassadinscreed) ve Galakticos Esports Lol Takım Koçu Ahmet Yılmaz (Nova) görev alacak. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163