Kadıköy Anadolu Lisesi'ne TOMA girdi!
 Kadıköy Anadolu Lisesi (KAL) öğrencilerinin proje okul uygulaması kapsamında sürgüne gönderilen öğretmenlerinin okula geri dönmesi ve “proje okul” uygulamasının iptali için başlattıkları mücadele devam ediyor.

Keyfi atamalara karşı çıkan öğrenciler, okul müdürü Halit Çittır tarafından sorguya çekildi. Öğrenciler dönemlerine göre beşer kişilik gruplar halinde müdürün odasına çağrılırken kendilerine üzerinde sorular yer alan bir dilekçe kağıdı verildi. Öğrencilerden kağıtlardaki soruları yanıtladıktan sonra, imza atmaları da istendi. Öte yandan müdürün, söz konusu öğrencilerin velilerini de konudan haberdar etmediği öğrenildi. Müdürün öğrencileri, daha önce de disiplin cezası vermekle tehdit ettiği belirtildi.

Bunun üzerine Cumhuriyet’in görüştüğü veliler ise sabah saatlerinde öğrencilerin toplu halde sorguya alınmasının ardından bazı milletvekillerinin okula telefon ettiğini, olayın sosyal medyada yer bulmasının ardından okul yönetiminin geri adım atarak, görüşmeye çağırdığı öğrencilerden imza toplama uygulamasından vazgeçtiğini ifade etti.

Öte yandan öğretmenlerin zorla tayinine karşı ve çocuklarının okul yönetimi tarafından tehdit edilmesi, sorguya çekilmesine tepki gösteren veliler, “Çocuklarımızı sokakta bulmadık, okul idaresinin her türlü keyfi uygulamasının karşısında olacağız” diyerek okul önünde buluştu.


Veliler saat 15.00’a okul önüne dayanışma çağrısında bulunurken, velilerden önce okulun kapısının önüne ve lise içine onlarca çevik kuvvet polisi yerleştirilirdi, bina önüne de bir TOMA konuşlandırıldı.

Ellerinde, “Proje okulu uygulamasına hayır” yazılı dövizler taşıyan veliler, kapı önünde oturma eylemi başlattı.

Velilerinin eylemine, Levent’te bulunan okullarının imam hatibe dönüştürülmesine karşı direnişlerine devam eden İsmail Tarman Orta Okulu velileri, Eğitim Sen temsilcileri, CHP İstanbul Milletvekilleri Gamze Akkuş İgezdi, Barış Yarkadaş ve Oğuz Kaan Salıcı, Birleşik Haziran Hareketi ve Halkevleri de katılarak dayanışmada bulundu.

Okul önünde devam eden velilerin, öğrencilerin ve mezunların eylemine katılım devam ediyor.
Video oynatıc

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×