Okul öncesinde din dersi
 19. Milli Eğitim Şûrası'nda, Eğitim Bir Sen'in okul öncesinde 'değerler eğitimi' ile ilkokul 1., 2. ve 3. sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu hale getirilmesi yönündeki önerileri görüşüldü. Komisyon oy birliğiyle önerileri kabul etti.

Kararlar hakkında konuşan Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, okul öncesi 'değerler eğitimi'nin bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Yalçın, okul öncesi 'değerler eğitim'yle ilgili "Bizim önerimiz okul öncesinden itibaren din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin verilmesi şeklindeydi. Ancak komisyon kararı yazılırken okul öncesi için ifade 'değerler eğitimi' olarak yazıldı. Değerler eğitimi de zaten din ve ahlaki konulardır" diye konuştu.

'VELİLERİN CİDDİ TALEBİ VAR'
Yalçın, kararların alt komisyondan şûra genel kuruluna gelecek konular arasına alındığını bildirdi. Velilerin bu konuda ciddi talebi olduğunu belirten Yalçın, "Avrupa'da din eğitiminin zorunlu, seçmeli olduğu yerler var. Belçika'da özellikle Katolik okullarında özellikle çocukların okula, derslere duayla başladığı, yine çocukların okul öncesi ve ilkokul düzeyinde kiliselere götürülerek, ayinlere katıldığı ve din adamlarının derse gelip bizzat iştirak ettiği uygulamalar var" diye konuştu.

OLAYA PEDAGOJİK YAKLAŞILMALI
Türkiye'de bu meseleye ideolojik bakıldığını söyleyen Yalçın, "Olaya pedagojik yaklaşılması gerekiyor. Çünkü çocuklarda ruhsal, bedensel, fiziksel gelişimi, sosyo-kültürel faaliyetleri konuşurken çocukların ahlaki ve dini değerler bakımından beslenmemesi, bu konuda ihmal edilmesi doğru bir yaklaşım olmazdı" dedi.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×