Okul yönetiminden tuhaf açıklama: İdam ipi değil izci düğümü
İstanbul Başakşehir'de bulunan TOKİ Osmangazi İlkokulu'nda sınıf öğretmenliği yapan Aydın Erekmen, sosyal medya hesabından skandal paylaşımlarda bulundu. Tepki çeken paylaşımları okul yönetimi ise, "İzcilik faaliyeti kapsamında izci düğümü çalışması" olarak yorumladı.
CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ve CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.  
İstanbul'da Aydın Erekmen adlı bir öğretmen, Beşiktaş'taki çifte terör saldırılarının ardından öğrencilerinin eline urgan vererek çektiği fotoğrafı "Ya devlet başa, ya kuzgun leşe… Başkaaaan…! Adalet istiyoruz" notuyla kişisel Facebook hesabından paylaştı. Erekmen, fotoğrafın sosyal medyada yayılmasının ardından paylaşımını sildi.

OKUL YÖNETİMİ: İZCİLİK ÇALIŞMASI 
Konuya ilişkin Birgün'ün ulaştığı TOKİ Osmangazi İlkokulu Müdür Yardımcısı, "Konudan haberdar olduk. Araştırıyoruz. Öğretmenle görüştük. Öğretmenimizin bir izcilik faaliyeti var. İzci düğümleri ile ilgili bir çalışma yaptığını söyledi. Biz de o şekilde yorumladık" dedi.
Fotoğrafın idamı teşvik edici bir ifadeyle paylaştığı yönündeki eleştiriler konusunda ise yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü: "Açıkcası ben paylaşımı görmedim. Araştırıyoruz. Henüz müdür beyin de yeni haberi oldu. Soruşturmaya başladık. Bir netice elde edeceğiz. Ama biz izcilik çalışması olarak yorumladık."

İLGEZDİ: UTANÇ VERİCİ
CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Fotoğraf kadar müdür yardımcısının yaptığı açıklamada aynı şekilde trajik olduğunu kaydetti.
İlgezdi, "Laik, çağdaş ve bilimsel eğitimden uzaklaşarak çocuklarımızı teslim ettiğiniz bu öğretmenleri korumak yerine derhal hakkında işlem başlatmalı ve görevine son verilmelidir. Çocukları böylesine bir fotoğraf karesinin içinde görmek bu ülke için yeni bir utanç demektir" dedi.

CHP'Lİ ÖZEL: SORUŞTURMA AÇILDI MI?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de TBMM Genel Kurul'unda Ekonomi Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde konuyu gündeme getirdi.
Öğretmenin kişisel Facebook hesabında yaptığı paylaşımı eleştiren Özel, bu konuda açılmış bir soruşturma olup olmadığını sordu ve TBMM'nin hızlı bir şekilde bilgilendirilmesini istedi.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU: TASVİP ETMEK MÜMKÜN DEĞİL, KINIYORUZ
Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "CHP Grup Başkanvekilimizin ifade etiği, yanılmıyorsam İstanbul Başakşehir'deki bir okuldaki bir öğretmenin 10-12 yaşlarındaki çocuklara yaptığı uygulama eğer şayet doğruysa —biz bunu şu anda duyuyoruz- bunu tasvip etmek mümkün değil. Kesinlikle kınıyoruz ve bu anlamda gerekli incelemeleri başlatan Milli Eğitim Bakanı'mızdan ve yetkililerden de gerekli bilgiler alındıktan sonra Meclis'imizi tekrar bilgilendiririz" diye konuştu.

CHP'Lİ BAKAN SORU ÖNERGESİ VERDİ
Skandal fotoğraf için CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
Bakan, verdiği önergede “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, devletin okulunda görev yaptığı bilinen, fotoğraftaki öğretmenin kim olduğu, hangi okulda görev yaptığı belirlenmiş midir? Çocukların eline idam ipi vererek fotoğraf çektiren, bunu da sosyal medya hesabında paylaşan, ‘eğitimci’ olduğu iddia edilen bu şahıs hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa Bakanlık bu şahıs hakkında ne gibi bir cezai işlem uygulayacaktır?” diye sordu.

BU ADAMIN ÖĞRETMENLİK YAPMASINA İZİN VERMEK CİNAYETTİR!
Bakanlığı acil göreve davet eden Bakan, “Binlerce öğretmen EĞİTİM-SEN’li diye, sadece barış eylemine katıldı diye ya da hain darbe girişimi sonrası Boğaz Köprüsü’nde kim tarafından, nasıl öldürüldüğü bilinmeyen askerlerin fotoğrafını paylaştı diye açığa alındı, ihraç edildi. Bir öğretmen, nasıl olur da küçücük çocukların eline idam ipi verip fotoğraf çektirip bir de sosyal medya hesabında paylaşabilir? Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Bakanlık acilen üzerine düşeni yapmalıdır! Bu adamın öğretmenlik yapmasına izin vermek cinayettir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×