Polis liselilere yumruklarla saldırdı
Liseliler, AKP’nin eğitimi gericileştirme ve piyasalaştırma politikalarına açıktan destek veren ve 19. MEB Şurası’na karma eğitimin kaldırılmasını teklif edeceğini duyuran Eğitim-Bir-Sen’i protesto etti.

Sivil polisler liselilere saldırdı, küfür etti

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi’nin önünde bir araya gelen Liseli Genç Umut üyeleri, burada bir basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Ancak Eğitim-Bir-Sen’i koruyan sivil polisler liselilere yumruklarla saldırdı, liselileri binadan uzaklaştırmaya çalıştı. Saldırı sırasında birçok sivil polis liselilere küfür etti.liseli_genç_umut_eğitim_bir_sen_protestosu_04_12_2014 (3)liseli_genç_umut_eğitim_bir_sen_protestosu_04_12_2014 (4)Yaşanan arbedenin ardından liseler bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim-Bir-Sen’in karma eğitimi kaldırma istediğine bulduğu “bahanenin” karma eğitimin okullardaki devamsızlık sorununu ortadan kaldırma olduğunu söyleyen liseliler; Eğitim-Bir-Sen’in adeta AKP’nin bir kuklası gibi göründüğünü, eğitimi gericileştirme politikalarını hayata geçirmek için bir araç olarak kullanıldığını ifade etti.

Basın açıklamasının ardından Eğitim-Bir-Sen’in Antalya’da karma eğitimin kaldırılması konusunda bir sürpriz yapacağını duyurduğunu söyleyen Liseli Genç Umut üyeleri, kendilerinin de Eğitim-Bir-Sen’e sürpriz yapmak için geldiklerini belirterek Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi’ne yumurta attı.

Liselilerin yumurta atmasına tahammül edemeyen sivil polisler liselilere bir kez daha saldırdı ve yumurta atan liselileri basın açıklaması yaptıkları yerde bulunan yüksek bir duvardan aşağı itti.liseli_genç_umut_eğitim_bir_sen_protestosu_04_12_2014 (5)Sivil polisler ayrıca eylemde görüntü alan, muhabirleri GBT yapma bahanesiyle fiili olarak engellemeye çalıştı. Ancak muhabirler polislerin engellemesine rağmen görüntü almaya devam etti.

Liseli Genç Umut üyeleri daha sonra, AKP’nin ve onun kuklası gibi davranan Eğitim-Bir-Sen’in eğitimi gericileştirme çabalarına karşı Haziran İsyanı’nda nasıl kızlı-erkekli direndilerse, 4+4+4 sistemine karşı nasıl mücadele ettilerse, okulların imam hatiplere dönüştürülmesine nasıl karşı çıktılarsa aynı şekilde duracaklarını ve bilimsel, eşitlikçi bir eğitim için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyleyerek eylemlerini sonlandırdı.liseli_genç_umut_eğitim_bir_sen_protestosu_04_12_2014 (2)liseli_genç_umut_eğitim_bir_sen_protestosu_04_12_2014 (1)liseli_genç_umut_eğitim_bir_sen_protestosu_04_12_2014 (7)Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×