Üniversiteliler laiklik, eşitlik ve özgürlük için 4 Kasım’da Ankara’ya çağırıyor
 Öğrenci Kolektifleri, üniversitenin özerkliğini ve demokratikliğini sarsan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’nun kuruluşunun 25. yılında “YÖK’ün ve siyasi iktidarın hegemonyasında ucube işletmelere dönüştürülmesine karşı çıkıyoruz” diyerek; Saray’ın akademik açılışı değil, “Laiklik, eşitlik ve özgürlük için: Demokratik Üniversite Buluşması” diyerek 4 Kasım’da tüm üniversitelileri ODTÜ’ye çağırıyor.

Öğrenci Kolektifleri’nin 4 Kasım’da ODTÜ’ye çağrı metni:

Tarihsel olarak faşizme hiçbir zaman teslim olmamış üniversiteler ülkemizde de önemli bir tarihsel birikimi temsil ediyor. Bu tarihsel birikim geçmişte olduğu gibi bugün de iktidarın gerici ve piyasacı saldırılarıyla karşı karşıya. Ancak bu saldırılara direnen üniversitenin en önemli özelliğidir muktedirlere biat etmemek.

Üniversiteler, “papaz eriğini imam eriğine çevirme” projelerinin icat edildiği, rektörlerinin muktedirlere biat yarışına girip önünü iliklediği kurumlara çevrilemez.
Üniversiteler bu memlekette temsil ettiği değerler ve tarihsel birikimiyle laikliğin, eşitliğin ve özgürlüğün hüküm sürdüğü bir memleketin kurulması mücadelesinin parçası, toplumun vicdanıdır.

Bu memlekette üniversite denilince akla 6. Filo’nun denize dökülmesi gelir,

Denizlerin Zap Suyu’na yaptıkları köprü gelir,

“ODTÜ ayakta!” çığlığı gelir, Haziran İsyanı’na rengini veren gençlik gelir.

Bu gerçeği değiştirmeye çalışanlara karşı YÖK’ün kuruluş yıl dönümü olan 6 Kasım yaklaşırken çağrımız var!

Üniversitelerinde niteliksiz yemek yemek zorunda kalan, niteliksiz yurtlarda kalan, edebiyat fakültesinde şiir okuması, iletişim fakültesinde gazete okuması yasaklanan sıra arkadaşlarımıza, barışı ve bilimi savunduğu için akademik özerklik yok sayılarak cezalandırılan hocalarımıza, üniversitenin emekçilerine, tüm bileşenlerine…

Bizler üniversitelerin sermayenin, YÖK’ün ve siyasi iktidarın hegemonyasında ucube işletmelere dönüştürülmesine karşı çıkıyoruz. Bizler özgür bir toplum için bilim üreten demokratik üniversiteyi kendi ellerimizle kuracağız.

Üniversitenin tarihsel fikrini savunmak, üniversite biat etmez demek için,

4 Kasım’da ODTÜ’de buluşuyor, sözümüzü söylüyoruz!


4 Kasım Üniversiteler Buluşması ile ilgili sürekli bilgi almak için takip edebileceğiniz sosyal medya hesapları:
4 Kasım Üniversiteler Buluşması facebook sayfası için tıklayınız
4 Kasım Buluşması twitter sayfası için tıklayınız
mail yoluyla ulaşmak için: 4kasimuniversitelerbulusmasi@gmail.com
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×