Veliler Milli Eğitim önünde: “Projeniz değiliz okuluma öğretmenime dokunma”
 Proje okullarda okuyan öğrencilerin velileri  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Projenin keyfi ve hukuksuz olduğunu söyleyen veliler alkışlarla okul yönetmeliğini protesto etti. Veliler öğretmenleri sürgün eden yönetmeliğin kaldırılması ve işlemlerin durdurulmasını talep eden dilekçelerini Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Proje Okul” yönetmeliğine karşı veliler saat 14.00’te Sultanahmet’teki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı. Türkiye’de bulunan 155 proje okulun öğretmenlerinin norm fazlası bahanesiyle sürgün edilmesine karşı çıktı.

Ülkemizin en köklü en başarılı liseleri anti-demokratik, keyfi uygulamalarla çağdaş, bilimsel, laik ve demokrat gelenek ve kültürlerinden koparılmaya çalışıldığını söyleyen veliler sık sık  “Okuluma, öğretmenime dokunma” sloganı attı.

Kadıköy Anadolu Lisesi öğrenci velisi Hülya Şen, “Aynı okulda 8 yılını dolduran öğretmen hangi gereklilikle yer değişikliğine zorlanıyor. Gelen öğretmen hangi kriterlere göre seçiliyor. Neden bu okullara kurumsal kimlikleri bozulacak, hafızaları silinecek şeklinde saldırılıyor. Eğitimi adeta yapboz tahtasına çeviren Milli Eğitim neyi amaçlamaktadır. Bu kargaşa yüzünden okullarda 3 haftadır sağlıklı ders yapılamıyor. Öğretmenleri topluca gönderilmesi öğrencilerin psikolojilerini bozdu. Proje okulları yönetmeliği derhal askıya alınmalıdır” dedi.

Basın açıklamasının ardından dilekçelerini Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim eden veliler eylemi sonlandırdı.  

Okunan basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Projeniz değiliz okuluma öğretmenime dokunma

Milli Eğitim Bakanlığı Proje okul uygulaması keyfi ve hukuksuzdur…

Keyfi çünkü amacı belirsiz.

Bilimsel ve pedagojik hiçbir karşılığı yok.

Proje Okul derken ne kastedildiğine ve ne amaçlandığına dair hiçbir açıklama yapılmadı.

Aynı okulda 8 yılını dolduran öğretmen hangi gerekliliklerle yer değişikliğine zo
rlanıyor? Gelen öğretmen hangi kriterlere göre seçiliyor?

Neden bu okullarda kurumsal kimlikleri bozulacak, hafızaları silinecek şekilde saldırılıyor?

Olanı bozan eğitimi adeta yap-boz tahtasına çeviren Milli Eğitim neyi amaçlıyor?

Eğitim öğretim yılı başladıktan sonra gündeme gelen bu kargaşa yüzünden okullarda 3 haftadır sağlıklı ders yapılamıyor. Çocuklarımızın eğitimi bizzat Milli Eğitim tarafından engelleniyor. Öğretmenlerin topluca gönderilmesi, öğrencilerin psikolojisini bozdu. Çocuklarımız için veliler olarak son dereece endişeliyiz.

Çağrımızdır:

Anayasa Mahkemesi tarafından anayasaya aykırılığı denetlenmekte olan “Proje Okullar Yönetmeliği” derhal askıya alınmalı. Yıllarını mesleğine adamış ve devlet okullarında zor şartlarda çalışan öğretmenlerimiz güçlendirilmeli ve imkanları çoğaltılmalı.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha fazla mağdur olmamaları için taleplerimiz dikkate alınarak biran önce normal eğitim/öğretim düzenine dönmeleri sağlanmalı. Bizler ülkemizdeki tüm okullar için nitelikli, bilimsel, çağdaş eğitim talep ediyoruz. Eğitim ve öğretimin niteliğini artırıcı her türlü işbirliğine hazırız.

Konunun tüm tarafların katılımıyla hukuk çerçevesinde ele alınmasını, stratejik olarak planlanmasını istiyoruz. Eğitime yıllardır yapılan müdahaleler bugün Proje Okul uygulaması adı altında yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyor.

Ülkemizin en köklü en başarılı liseleri anti-demokratik, keyfi uygulamalarla çağdaş, bilimsel, laik ve demokrat gelenek ve kültürlerinden koparılmaya çalışılıyor. Bu haksız hukuksuz uygulamalara karşı anayasadan kaynaklanan tüm itiraz yollarımızı değerlendireceğiz.

Okul aile birlikleri, ilgili dernekler, sendikalar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile birlikte yurttaş katılımını kağıt üzerinde bırakmayacağız. Geleceğimize dahip çıkacağız.

Çağdaş, bilimsel, laik, ücretsiz ve demokratik eğitim bir proje değil tüm yurttaşlar olarak hepimizin anayasal hakkı. Bu hakkımızı ve taleplerimizi her zeminde dile getireceğiz. Biz kindar bir toplum değiliz. Her koşulda barış ve huzurdan yanayız. “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller” yetiştirmek kavgasındayız. Geleceğe güvenle bakmanın tek koşulunun bilimsel eğitim politikalarıyla mümkün olduğunu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×