Bu Makale
944 Tekil
Görüntülendi.
EKONOMİ ÇÖKTÜ...
banner183

EKONOMİ ÇÖKTÜ...

 

Değerli okurlarım, AKP iktidarının faiz takıntısı sonucunda; kamunun döviz borcu giderek katlanıyor.

İktidarın mantığı şu: "İndir faizi, yükselt doları". Ekonomi bilimini devre dışı bırakan bu iktidar, iç ve dış borç yükünü öyle artırdı ki bu borç öyle böyle değil... Bu borç ve ekonominin çöküşü ülkeyi bir felaketin eşiğine doğru sürüklüyor.  Olan vatandaşa oluyor. Vatandaşların borç yükü katlanarak artıyor. Çarşı, pazar cayır cayır yanıyor. Döviz kuruyla oynayan iktidar, birilerini zenginleştirirken geniş halk kitlelerini açlığa, yoksulluğa mahkûm ediyor.

Yağmur gibi üzerimize düşen zamlar, vatandaşı çaresizliğe ve umutsuzluğa sürüklüyor. 20 Aralık 2021 gecesi olan oldu. Bir elin marifetiyle dolar 18 liradan 12 liraya düşürüldü. Eylül ayının ortasından itibaren 9 liradan satılan   dolar,  birileri tarafından toplanmıştı. Dolar 18 liraya yükselmişti. 20 Aralık gecesi sert bir düşüşle dolar 12 liraya indirilmişti. Birileri 9 liradan aldıkları yüklü dolarlarını bir sinyalle hızlı bir biçimde 18 liradan Türk lirasına  çevirmişti ve birileri bir gecede milyarlarına milyarlar katmışlardı.Bu milyarderler dönüp yeniden 12 liradan dolar toplamışlardı. 

Elinde üç beş kuruşunu liranın erimesine karşı korumak için dolara, altına çeviren vatandaşlar ise resmen o gece devlet eliyle soyulmuşlardı. Ufak birikimleri olan gariban yurttaşlar, Dimyat'a gideyim derken evdeki bulgurdan olmuştu.

Vatandaş kendi çaplarında epeyce bir zarara uğramışlardı. Her defasında olduğu gibi olan yine  vatandaşa oldu. Hayat pahalılığı var gücüyle vatandaşın üzerine bir kabus gibi çöktü, vatandaşın ümüğü iyice sıkılmıştı. İktidar emekliye, memura, işçiye yaptığı zamları vatandaştan çoktan geri almıştı. Yani  iktidar kaşıkla verdiğini kepçeyle geri toplamış oldu. Elektriğe, doğal gaza, akaryakıta yapılan zamların ardından içkiye, sigaraya, ulaşıma yüklü zamlar yapıldı. Millet inim inim inler oldu. Emekliye ek zam dediler, onu vermediler. Emeklileri fena halde yanıltılar. 

TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranına inananların oranı sadece yüzde 7...

TÜİK halkın gerçek enflasyonunu gizliyor. Halkın gerçek enflasyonu oranı ise yüzde 100'e yaklaştı.

Evet, "Türkiye büyüyor, Türkiye ekonomisi dünyanın ilk onu içerisinde yer alacak." diyorlar. Sabah zam, akşam zamdan başka bir şey yapmayan bu iktidar, halkı yoksulluğa mahkum etmiş, gençleri umutsuz etmiştir. 

"Ekonomiyi uçuracağiz." diyorlar.Yandaşlardan başka inanan varsa, İnananlar beri gelsin.

Son sözüm: Halkın içine düştüğü ekonomik yangın giderek büyüyor. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163