Ahilik Kaftanı, bırakacağım özel mirasım olacak…

Her yıl Ahilik İlkeleri’ne uygun esnaf sanatkarların arasından seçilen Yılın Ahisi ünvanına bu sene bir terzinin layık görülmesinden mutluluk duyduklarını söyleyen İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Muharrem Karakuş, ‘ Hacim Kulalı, değerli bir meslek büyüğümüz, hem üyemiz hem ustamız. Sanatkarlığın, ticaretin, güzel ahlak ve doğruluk ile yoğrulmasını, mesleki eğitimin yaygınlaştırılmasını öngören Ahi Felsefesi’ne uygun bir hayat tarzı sürmüş, çok sayıda usta yetiştirmiş, çevresi tarafından sevilen, yardımsever, dürüst bir ağabeyimiz. Yılın Ahisi olarak belirlenmesi odamızı ve camiamızı da onurlandırdı’ dedi.

Zeki Müren müşterimdi

1953 yılından bu yana terzilik yaptığını kaydeden 81 yaşındaki Hacim Kulalı ise, ‘İğne ile ipliği elime aldığımda 14 yaşındaydım. Hala dikiş makinesinin başında pantolon, gömlek, ceket, elbise dikiyorum. Bu mesleği çok değerli ustalardan öğrendim ve 1964 yılında Namazgah’ta dükkan açtım. En iyi müşterim Zeki Müren idi. Kostümlerini uzun yıllar ben hazırdım. O dönem bana elbise diktirmeyen İzmirli kalmamıştı diyebilirim’ şeklinde konuştu.

Artık terzilerin tadilat ağırlıklı çalıştığını belirten Kulalı, ‘Elbise diktiren var ama çok az. Eskiden 5-6 kalfa çalıştırıp haftada 7-8 takım çıkarırdık. O dönemler çok kalfa ve usta yetiştirdim. Şimdi tek çalışıyorum, tadilat yapıyorum. Artık herkes hazır giyime yöneldi.’ dedi.

Köşger’e dikeceğim

Yılın Ahisi olarak belirlenmekten gurur duyduğunu ifade eden Hacim Kulalı sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Başta İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu olmak üzere bana bu ünvanı layık gören herkese şükranlarımı sunarım. Esnaflıkta saygınlık çok büyük bir servettir. Hep alınteri ile kazandım, dürüst oldum.

Vali beyi ziyaret ettik, kendisini çok sevdim. Yavuz Selim Köşger, makamına yakışan deneyimli bir idareci. 81 yaşımda hala çalıştığımı duyunca yardımcılarına benim adresimi almalarını, bana elbise diktireceğini söyledi. İşyerimde İzmir Valisini ağırlamak, valimize elbise dikmek bana şeref verecek. En iyisini yapacağım. Zaten Yılın Ahisi seçildiğimi bana ilettiklerinde, törende giydiğim kaftanımı da ben diktim. Bu kaftan çocuklarıma bırakacağım en özel miras olacak’ 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×