AKP EMİS patronlarının imdadına yetişti: Grev yasaklandı!
 Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) üyesi fabrikalarda toplu sözleşme süreci kapsamında bu sabah başlayan grev Bakanlar Kurul tarafından yasaklandı.

Dört ilde 13 fabrikada Birleşik Metal-İş üyesi binlerce işçinin coşkuyla başladığı grev karşısında patronların imdadına AKP hükümeti yetişti.

Bugün öğle saatlerinde yayımlanan Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında, grevin “milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü” için 60 gün süreyle ertelendiği kararı yer aldı. Kararın altında Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım ve bakanların imzası bulunuyor.
***
EMİS ve Birleşik Metal-İş arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan karar kapsamında bugün dört ilde binlerce metal işçisi greve çıktı.

13.35: Fabrika önünde toplanan Çiğli Schneider işçilerine Birleşik Metal-İş yöneticisi Özkan Atar yaptığı açıklamada, “Schneider Elektrik işçilerinin, metal işkolundaki grevi saat 13.00 itibariyle başlamışken Bakanlar Kurulu Kararı ile grevi yasakladılar” diye konuştu. Ancak işçiler direniş ve grevde kararlı olduklarını duyurdular. Açıklamanın ardından işçiler fabrika yemekhanesine girdi.

13.05: İstanbul ve Gebze'de bulunan fabrikalarda Birleşik Metal-İş listeler oluşturduğunu ve gözcülerin 7/24 fabrikada bekleyeceğini söyledi. Bunun ardından her iki ilde de tüm fabrikalarda işçiler dağılırken, fabrikalarda grev gözcüleri bekliyor.

12.50: Çiğli Schneider'de işçilerin grev coşkusu sürüyor. Greve ziyaretler de devam ediyor. Senkromeç işçileri "Bu daha başlangıç mücadeleye devam!" ve "Yaşasın sınıf dayanışması loganlarıyla sınıf kardeşlerini ziyaret etti.

11.40: Kroman, Sarkuysan ve diğer fabrikadan işçiler Gebze Schneider işçileri ile dayanışma için fabrika önündeler.

11.30: Gebze Schneider işçileri fabrikadan çıktılar. Fabrika önünde konuşma yapılıyor.

11.10: Geçtiğimiz günlerde Türk Metal'den istifa eden Cofle fabrikasının işçileri Tuzla ABB işçilerini ziyaret etti.

11.05: General Elektirik'te grev halayının ardından grev alanında nöbetçiler bekliyor, diğer işçiler dağılıyor.

10.50: Gebze Schneider'de işçiler fabrikayı terk etmeyerek fiili işgal gerçekleştirdi. Fabrika yönetimi ve polisler işçilerle görüşmek için içeri girdi.

10.45: Dudullu ABB’de işçiler komite toplantısı gerçekleştirdi. Fabrika girişinde yalnızca grev gözcülerinin bulunacağı belirtildi. İşçilerle dayanışma için MİB’lilerin yanı sıra BDSP’liler de fabrika önünde bulunuyor.

10.35: Manisa'da bir MİB'li bu sabah grevin başlayacağı Schneider fabrikasına giderken gözaltına alındı. Kısa süre sonra serbest bırakıldı.

Gebze'deki General Elektrik önünde gözaltına alınan sınıf devrimcisi de serbest bırakıldı.

Yine General Elektrik'te polis önlerine TOMA konuşlandırıp çembere alarak MİB'lileri engelledi.

10.25: Kartal ABB’de grev pankartı fabrika girişine asıldı. Grev gözcülerinin beklemeye devam edeceği, buradaki sendika yöneticilerinin Tuzla ABB’ye geçeceği belirtildi.

MİB’liler de işçilerle dayanışma için fabrika girişinde.

10.15: General Elektrik'te polis MİB'lilerin direniş alanına girmesine engel oluyor.

10.10: Dudullu ABB fabrikasında işçiler fabrika dışına çıkarak “Bu iş yerinde grev var” pankartlarını fabrika girişine astı.

Fabrika önünde “Grev, işgal, direniş!”, “İnsanca yaşam, insanca ücret”, “Grev hakkımız engellenemez” sloganlarıyla grev yasağına karşı kararlılık vurgusu yapıldı. Birleşik Metal-İş adına Seyfettin Gülengül burada yaptığı konuşmada işçilerin taleplerini kabul etmeyen EMİS patronlarına tepki gösterdi. İşçilerin taleplerini sıralayan Gülengül, grev yasağına karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

10.00: Kartal ABB’de işçiler fabrika dışına çıkarak greve başladıklarını duyurdu. Coşkulu sloganlarla kapı önünde bekleyiş sürerken burada işçiler adına yapılan konuşmada EMİS patronlarına seslenilerek, “hakkımız olan istiyoruz” denildi.

09.25: General Elektirik önünde bekleyen bir sınıf devrimcisi polisin engellemesiyle karşılaştı. Gözaltına alınan sınıf devrimcisinden haber alınamıyor.

***

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ve Birleşik Metal İşçileri Sendikası arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine binlerce metal işçisi bu sabahtan itibaren greve başladı.

Grev dört şirkette (ABB Elektrik, Grid Solutions(GM), Schneider Enerji, Schneider Elektrik) ve dört ilde (İstanbul 7 fabrika, Kocaeli/Gebze 2 fabrika, İzmir 2 fabrika, Manisa 1 fabrika) gerçekleşiyor.

Gebze General Elektrik ve ABB Dilovası fabrikalarında işçiler, bu sabah fabrikaya girdi. İşçiler üretim yapmayarak grevin başlangıç saatini beklemeye başladı. ABB Dilovası fabrikasında “İşgal, grev, direniş!” sloganıyla içeri giren işçiler çardakta sloganlarla beklemeye devam ediyorlar.

EMİS kapsamındaki fabrikalarda gece vardiyalarındaki işçiler dışarı çıkmazken, 08.00-16.00 vardiyasındaki işçiler içerideki bekleyişlerini sürdürüyor. 16.00-24.00 vardiyasındaki işçiler de fabrika önlerinde toplanıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×