Arzu Çerkezoğlu: ‘Kiralık işçilik’ Anayasa’ya aykırı
 Özel İstihdam Büroları’na (ÖİB) “işçi kiralama” yetkisinin tanınmasına ilişkin yasanın 11 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yaptı.

Çerkezoğlu, yönetmeliğe göre kiralık işçinin işvereni talimatı altında çalıştığı işvereni değil, ÖİB olacağını söyledi. Mevsimlik tarım işleri ve ev hizmetlerinde süre sınırı olmaksızın kiralık işçi çalıştırılabileceğinin altını çizen Çerkezoğlu, “Diğer işlerde ise kiralık işçi sözleşmesi dört ay süreyle kurulabilecek ancak sekiz ayı aşmamak üzere iki kez yenilenebilecek” dedi.

Kiralık işçi sayısının işletmenin mal ve hizmet üretim kapasitesinin öngörülmeyen şekilde artması durumunda işyerinde çalışan işçi sayısının dörtte birinin geçemeyeceğini belirten Çerkezoğlu, ayrıca 10 ve daha az işçi çalıştıran işyerlerinde ise kiralık işçi sayısı beşi geçemeyeceğini, bu haller dışında sayı sınırı olmaksızın geçici işçi çalıştırılabileceğini söyledi.

“Kiralık işçilik Anayasa’ya aykırı”
“Yönetmelikte işverenlerle ilgili ‘geçici işçi çalıştıran işverenin hak ve yükümlülükleri’ başlığı yer alırken işçiler için ‘geçici işçinin yükümlülükleri’ başlığı yer alıyor” diyen Çerkezoğlu, işçilerin hakları başlığının yer almadığını vurguladı.

Yeni yönetmeliğin yasada değinilmeyen ve belirsiz olan konularda açıklık ve yeni bir düzenleme getirmediğinin altını çizen Çerkezoğlu, bu hususları şöyle sıraladı:

  • Kiralık işçilerin boşta geçen süreleri için ödeme yapılmayacak.
  • Yönetmelik kiralık işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarına ilişkin belirsizliği gidermiyor.
  • Eşit işlem ilkesine ilişkin belirsizlik sürüyor. Kiralık işçiler çalıştıkları dönemde işyerindeki sadece sosyal hizmetlerden eşit muamele ilkesine göre yaralanacaklar. Ekonomik haklardan eşit yararlanmaya ilişkin düzenleme yok.
  • Kiralık işçilerin sendikal örgütlenme, toplu pazarlık ve grev haklarına ilişkin belirsizlikler sürüyor.
  • Kiralık işçilerin hangi işkoluna göre örgütleneceği belirsizliğini koruyor. Yönetmelik bu konuya değinmiyor.
  • Kiralık işçilerin fiilen çalıştıkları işkolunda değil özel istihdam bürosunun faaliyet gösterdiği (büro veya genel hizmetler) işkolunda örgütlenmeleri gündeme gelebilecek.
  • Yönetmelik özel istihdam bürolarının merkez ve şube şeklinde faaliyet sürdürmesine olanak veriyor. Bu durumda bürolar işletme olarak faaliyet yürütebilecek. Sendikal örgütlenme söz konusu olduğunda özel istihdam bürosunun tüm işçilerinin dikkate alınması gündeme söz konusu olacak. Binlerce, on binlerce kiralık işçi ile sözleşme yapmış bürolarda örgütlenme imkansız hale gelecek.
  • Yönetmelik kiralık işçilerin toplu iş sözleşmesi hakkı konusunda da düzenleme içermiyor. Düzensiz ve belirsiz süreli çalışacak kiralık işçilerin toplu iş sözleşmelerinin nasıl yapılacağı belirsiz.
  • Yönetmelik grev hakkı konusunda da açıklık getirmiyor.
  • Kiralık işçilerin sendikalaşma, toplu pazarlık ve grev haklarını mevcut sistem içinde kullanmaları neredeyse imkansız.

“Yeni yönetmelik kiralık işçiliği pekiştirirken yasada var olan belirsizlikleri gidermeyip işçi aleyhine yeni uygulamalara kapı aralıyor” diyen Çerkezoğlu şunları söyledi:

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak kiralık işçiliğin Anayasa’ya aykırı olduğu yönündeki görüşümüzü tekrarlıyoruz. Konfederasyonumuzun katkılarıyla CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun değerlendirilerek bir an önce iptal kararı verilmesini bekliyoruz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×