Bakanı Berat Albayrak olanın, kış ortasında enerjisi biter
Yaşanılan elektrik kesintilerinden dolayı Tayyip Erdoğan’ın yeni Türkiye’sinde benzin kuyrukları bile oluşmaya başladı.
BEDAŞ tarafından yapılan yeni duyuruya göre 31 Aralık’ta da elektrik kesintilerinin devam edecek gibi. Küçükçekmece, Sarıyer, Esenyurt gibi pek çok ilçede kesintiler olacak.
Kışın bu karlı, soğuk günlerinde bu yaşanılanlara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.  
Açıklamada, “Kesintilerin, elektriğin yetersizliğinden dolayı olduğu yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Kesintiler, İstanbul’un genelini etkilememekte, belli bölgelerde kısmi olarak sürmektedir. Kısa sürede İstanbul’un tamamına elektrik verilmesi sağlanacaktır” denildi
Oysa bizim meşhur siparişçi bakanımız Berat Albayrak bütçe görüşmelerinde Türkiye’nin, özellikle enerji politikalarında yeni dönemde çok büyük adımlar attıklarını söylüyordu. Büyük adım dediği, 2017 Türkiye’sinde, İstanbul’da jeneratör için benzin kuyruğuymuş, bilemedik!

Wikileaks’in belgelerinde Berat Albayrak’ın maillerinde, internetten sipariş ettiği öne sürülen erotik ürünler de sosyal medyada şaka konusu olmuştu. Ne demiş Berat Albayrak bütçe görüşmelerinde hatırlayalım:
“Şanghay İşbirliği Örgütü’nde diyalog ortaklığında olan Türkiye, 2017 itibariyle enerji kulübü dönem başkanı oldu. Şanghay İşbirliği Teşkilatı, özellikle enerji alanında dünyanın en büyük teşkilatlarından. Türkiye olarak biz son dönemde enerji alanında çok önemli adımlar atıyoruz. Atmaya da devam edeceğiz.”
İhalelerin cirit attığı böyle bir bakanlığa damat Berat Albayrak getirildiyse, demek ki enerji kaynakları yenilebilir.
Faik Sönmez’in, 21 Aralık’ta, Enerji Enstitüsü sitesinde yayınlanan haberinde, doğalgaz ve elektrik piyasalarında tarihin en büyük krizinin yaşandığına dikkat çekmişti.
Haberde, arz yetersizliği nedeniyle BOTAŞ’ın elektrik santrallerini gazını kestiği ve elektrik üretiminin durdurduğu belirtildi. Haberde konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:
“25 Kasım itibariyle mesken gaz tüketimin artmasıyla santrallerin gaz çekişine kısmi olarak kısıtlama getiren BOTAŞ, 14 Aralık’ta tüketimin daha fazla artması sonucu gaz kullanma kısıtını %50’ye çıkarttı. BOTAŞ santrallere ek bir yazı daha göndererek 21 Aralık itibariyle kısıtlamayı %75’e çıkarttı. Kısıtlamalar yinede yetersiz kalınca, 22 Aralık 2016 itibariyle elektrik santrallerine doğalgaz tedariğinin %90 oranında kesildiğini bildirdi. BOTAŞ santrallerin sadece %10’a kadar gaz kullanmasına izin verdi fakat özel sektör santral yetkilileri, bu kadar düşük gaz tedariği ile teknik açıdan türbinlerin devreye girmesi ve çıkması süresinin çok düştüğünü bu nedenle büyük santrallerin tamamen kapatılması zorunluluğunun doğduğunu bildirdi.
“Sektör yetkilileri, BOTAŞ’ın kararını mesken tüketiminin artması sonucu aldığı bildirdi. Bazı kaynaklara göre ise İran’dan ve Rusya Batı Hattı’ndan gaz akışlarında problem oluştu. Öte yandan, İran ulusal doğalgaz şirketi yetkilileri Türkiye’ye anlaşma gereğince tam kapasitenin tedarik edildiğini hatta Türkiye’nin kendilerinden ek gaz ve elektrik istediğini bildirdi. BOTAŞ’ın doğalgaz akışlarına ve sistemin sağlığına dair verileri gizli tutması nedeniyle alınan bilgiler teyit edilemedi. Sektörü sarsan gelişmeler karşısında ise resmi kaynaklardan hiçbir açıklama yapılmaması dikkat çekti. Bulgaristan ulusal doğalgaz şirketinden alınan bilgilere göre, batı hattından ithal edilen gaz miktarı dün için 45 milyon m3 seviyesinden 42 milyona düştü.”
DOĞALGAZ TÜKETİMİNDE YENİ REKOR 

dogalgaz-tuketimi

Grafikler: Enerji Enstitüsü

Haberde geçen kışa ait doğalgaz tüketim rekorunun Aralık ayı içerisinde kırıldığı aktarıldı. Geçtiğimiz kış mevsiminde en yüksek doğalgaz tüketimi 181 milyon metreküp olurken, 16.12.2016 tarihinde 184 milyon metreküp tüketim gerçekleşti.
Hafta sonunda (17-18 Aralık) mesken ve sanayi tarafında tüketiminin 170 milyon metrekübe düşmesiyle toplam gaz tüketimi 189 milyon metreküp seviyesine kadar geriledi. Sektör kaynakları, yeterli arz kaynağı gözükmesine rağmen elektrik santrallerine gaz tedarik edilememesini, dağıtım altyapısında aksaklıklar olduğu şeklinde yorumladı.

elektrik-santralleri-tedarik

.

YÜKSEK MALİYET NİSAN’DA YANSIYACAK 
Elektrik fiyatlarının yüzde 400 yükseldiği belirtilirken, her saat değişen elektrik fiyatları tüketiciye hemen yansımıyor.Enerji Piyasası Denetleme Kurulu, 3 aylık dönemlerde elektrik tarifesini belirlediği için, yüksek maliyetlerin Nisan 2017-Haziran 2017 tarife dönemimde tüketiciye yansıyacak.
“Piyasa aktörleri, döviz tarafındaki kur baskısı ile birlikte iç piyasada artan maliyetler düşünüldüğünde 1 Nisan 2017 itibariyle son tüketici için hem gaza hem elektriğe zam beklenmesinin çok olası olduğunu belirtti.”

gunluk-elektrik-fiyati-2DOĞALGAZ AÇIĞI 2 HAFTA DAHA DEVAM EDER

Haberde, elektrik dağıtım şirketlerinin, kesintilere ile tüketimi düşürmeye çalışıldığı aktarıldı. Haberde yaşanacak doğalgaz açığının soğuk hava dalgası ile artacağına şu sözlerle dikkat çekildi:
“Kaynaklar, meteorolojik verilere göre gelecek hafta ülke genelinde etkili olması beklenen yeni soğuk hava dalgasıyla doğalgazdaki açığın piyasayı yeni boyutlara taşıyabileceğini yorumladı. Öte yandan bazı uzmanlar, 23 Aralık itibariyle Kolin enerji şirketine ait yüzer LNG tesisinin (FSRU) gaz arzını desteklemesiyle bir miktar açığın kapatılabileceğini ama yetersiz kalacağını ve problemlerin Ocak ayının en az ilk 2 haftasında devam edeceği yönünde ihtimallerin arttığını belirtti.”
redaktif.net

HABERİN TAMAMI

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×