Ben dolardayım TL'de olanlar düşünsün açıklaması
Bütün ekonomistler doların frenlenebilmesi için faiz artırımı yapılması gerektiğinde birleşirken Recep Tayyip Erdoğan doların ateşini yükseltecek biçimde Merkez Bankası’nı hedef alan açıklamalar yaptı.
Merkez Bankası’nın başında kendi atadığı bir isim bulunmasına rağmen Erdoğan, hem MB’yi hem de piyasalardaki ateşi yükseltecek biçimde bankaları hedef aldı.
Erdoğan’ın bu tavrı doların yükselmesini kasten istiyor yorumlarına neden oldu.

Erdoğan, "Bankacılık sektörüne bir kez daha sesleniyorum ve diyorum ki, faizleri lütfen makul seviyelere çekin. Kişisel olarak piyasaya siyaseten ve kamu gücüyle müdahaleyi doğru bulmadım. Ama piyasanın da kendisine müdahale yollarını açmayacak tutarlılıkta yoluna devam etmesi gerekiyor" dedi.
"İşsizlik bakın yüzde 11'in üzerinde bu ülke bu hale düşmeli mi? Düşmesini istemiyorsak bizim ihtiyacımız yatırım üretim, istihdam ve rekabettir. Yatırım olabilmesi için girişimcinin gerekli olanakları yakalaması lazım. Ancak paradan para kazanmaya alışmış bu bankacılık sistemi kredi noktasında gerekli desteği vermiyor, veriyorsan çok yüksek faizli veriyor. Girişimci korkak, ürkek oluyor bu durumda. Usulüne uygun bir şekilde yapılırsa millet, inanıyorum ki ayağa kalkar. Yapılmazsa haksızlığa eninde sonunda isyan eder. O zaman milletin temsilcileri olan bizlerin, gerekirse acı ilaç mahiyetinde önlemleri alması kaçınılmaz hale gelir."
Erdoğan’ın bu sözleri piyasaya kamu müdahalesi ihtimalinin ilk kez dillendirilmesiydi.
Bu sözler doları fırlattı ve hem dolar hem euro bugün iki tarihi rekor kırdılar.
TL tarihinin en değersiz durumuna düştü.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×