Bir ‘seçim paketi’ de KOBİ’lere: 40 bin işletmeye 6 ay geri ödemesiz kredi
Perşembe günü ise KOBİ’lere yönelik, KOSGEB programları kapsamında yeni program açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı'nda, 13 bankanın da katılımıyla, 20 milyarlık destek paketi kapsamında 40 bin işletmeye aylık yüzde 1,54 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz kredi verileceği açıklandı.

Program, yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan mikro ve küçük işletmelere yönelik finansman desteği başlatıyoruz. Minimum 40 bin işletmeyi ilgilendiriyor. Azami 1 milyon ve 500 bin TL kredi verilecek. KOBİ Değer Kredisi'nde altı ay kredi geri ödemesi olmayacak, aylık faizi yüzde 1.54. Toplamda 20 milyar TL'lik bir paket…

“Bugün açıkladığımız KOBİ değer paketinin Hazinemiz ile ilgisi yoktur” diyen Albayrak, “Bir bütün olarak sektörümüz sağlıklı ve güçlü yapısını korumaktadır. Mevcut sermaye yapısının aktif kalitesi gayet açık ve nettir” ifadesini kullanıyor.

“2019 yılı yapısal reformların hayata geçtiği bir yıl olacak” iddiasında bulunan Bakan Albayrak, “2018'in son çeyreğinde yaşanan pozitif gelişmelere bağlı olarak bugünkü bu maliyetler 6. aydan, 8. aydan sonra bankamıza ciddi karlar olarak yazılmaya devam edilecek” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Hem bankacılık sektörümüz, hem reel ekonomimiz kazanacak hem de Türkiye kazanacak. Enflasyonla mücadelede çok güçlü bir reaksiyon koyan bir ekonomi yönetimi var. Kur 4.80-4.90 petrol 50-60 dolarlar. Bu köpük açısından ciddi bir marjımız var enflasyonla mücadelede. Güzel neticeler aldık. Cari denge tahminlerinde çok daha pozitif yorumlar var. Sektör bazında çok iyi bir pozisyonda olan bir yöneticimiz bu yorumu yaptı.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163