DEMOKRASİ VAZGEÇİLMEZ ÖNEMLİ BİR DEĞERİMİZ VE BİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK YAPI TAŞIMIZDIR.

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Boğaziçi Üniversitesi’nde son yaşanan gelişmeler ile ilgili yaptığı açıklama şöyle; 

Üniversitelerimiz geleceğimizin garantisi, bilimsel, teknolojik gelişmenin, toplumsal kalkınmanın en önemli unsuru ve gözbebeğimizdir. Demokrasi, her alanda bizleri geleceğe taşıyacak, kurumlarımızı güçlendirecek yapı taşımızdır. Üniversite ortamının demokratik süreçlerle yönetimi konusunda beklentilerini ifade eden öğrencilerin taleplerinin toplantı hak ve özgürlükleri kapsamında değerlendirilerek, gerginliği artıran söylem ve uygulamalardan kaçınılması, ihtiyaç duyduğumuz toplumsal uzlaşma kültürünün oluşması için önemlidir.

Bu kapsamda yakın zamanda hak ve özgürlükler ile hukuk ve demokrasi alanında beklenen yapısal reform adımlarının bağımsız kurumların güçlenmesine, ayrışmayı önleyici bütüncül çözümlere ulaşılabilmesine imkan vermesini diliyoruz. 

Üniversitelerimizin yönetimlerinin kendi iç dinamikleriyle oluşmasını sağlayacak gerekli düzenlemelerin önümüzdeki dönemde gündeme gelerek hayata geçmesinin, ülkemizde bilimin, akademik gelişmenin önünü açacağına; geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin bilimsel alanda başarılarını arttıracağına; özgün ve yaratıcı bir akademik hayata odaklanmalarına vesile olacağına inanıyoruz.

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163