DEVLET KANTİNCİ ESNAFA REHBERLİK YAPSIN

DEVLET KANTİNCİ ESNAFA REHBERLİK YAPSIN

 

Olağan üstü bir süreç geçiren Türkiye’de esnafın zorluklar yaşadığını vurgulayan İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu devletin Kantinci esnafına rehberlik yapmasını istedi. İzmir Kantinciler Odası (İKEO) Başkanı Rasim Topçu esnafa destek vermenin vatani bir görev ve sorumluluk olduğunu söyledi.

 

İzmir Kantinciler Esnaf Odası’nın (İKEO) “İstişare ve Değerlendirme” Toplantısı Fuar Göl Gazinosu’nda yapıldı. Esnafın büyük ilgi gösterdiği toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Kantinciler Odası Başkanı Rasim Topçu,  İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Ferhat Yıldız, üretici ve tedarikçi firma temsilcileri katıldı.

 

KANTİNCİ KİMSENİN ŞAMAR OĞLANI DEĞİL

Ülkede yaşanan zorlukları birlikte aşma azminde ve kararlılığında olduklarını belirten İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Kirasını, vergisini yanında çalıştırdığı işçisini maaşını veremeyen esnaflarımız var. Geçtiğimiz yıl ÜFE’nin yüzde 50’ye dayanmasıyla kira artış oranları da yüzde 50’ye dayanmıştı. Koştuk gittik TÜFE’ye endekslenmesini sağladık.   Eğitimin önemli bir parçası olan kantincilik gençlerimize hizmet aşkıyla yapılıyor. Devletimiz esnafına şefkatle yaklaşır. Yetkililerimiz önce örnek çalışmaları yapacaklar. Kantinciliğin nasıl yapılması gerektiğini esnafımıza öğretecekler. Aksi takdirde Kantinciye kimsenin şamar oğlanı muamelesi yapmasına müsaade etmeyiz”dedi.

 

KANTİNCİYE DESTEK VATANİ BİR GÖREVDİR

Kantinci esnafın huzur içerisinde hizmet verebilmesi için Türkiye Kantinciler Odaları Güçbirliği Platformu ile birlikte çalıştıklarını vurgulayan İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, farklı süreçleri yakından takip ettiklerini ifade etti.  Başkan Topçu, “Çalışma alanımızda etkili olan 4 Bakanlığımızın en üst düzeydeki yetkilileriyle toplantılar yaptık. Üretici firmalarla görüşmeler yaptık. Kantinci esnafımızın haklarını sonuna kadar arama noktasında kararlılıkla çalışıyoruz. Yeni ürünlerin üretim izni, denetimi ve logolarla ilgili bakanlıklar arasında bir koordinasyona ihtiyaç var. Bir araya geldiğimiz Üretici firma temsilcileri bakanlıklardan net kriterlerin oluşturulmasını beklediklerini bildirdi.  Yeni dönem ile ilgili detaylı bir planlama yapılmadan kantinci esnafımıza hiçbir kuruluş ve kişinin yüklenmeye hakkı yoktur. Ağır kiralar, vergiler ve yükselen girdi maliyetleri karşısında ayakta durma gayreti gösteren kantincimize destek vermek vatani bir görevdir ve sorumluluktur” şeklinde konuştu.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Ferhat Yıldız yaptığı konuşmada İzmir Kantinciler Odası ile sürekli temas halinde olduklarını esnafın işlerini kolaylaştırmak istediklerini ifade etti.  

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163