DİSK: Asgari ücret 1800 net!
 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), asgari ücret talebi için basın toplantısı gerçekleştirdi. Bugün saat 11.30’da Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’ndeki toplantıya konfederasyon yöneticilerinin dışında Genel-İş, Emekli-Sen ve Gıda-İş üyesi direnişçi Ülker işçileri katıldı. İki DİSK üyesi toplantı sırasında “Kendilerine gelince saray, han, hamam milyonlarca işçiye gelince günlük 1 lira zam! Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün” ozalitini tuttu.

“Asgari ücret 1800 net!” sloganıyla başlayan toplantıda açıklamayı DİSK Genel Başkanı Kani Beko okudu. 
Tespit komisyonu orta oyunu
Kayıt dışı çalışanlarla 15 milyona yaklaşan işçiyi ilgilendiren zam için yüzde 3+3 önerisine dikkat çeken Beko, “Hükümet açlık sınırının altında bir asgari ücrette ısrar ederek, yeniden bir sosyal cinayete imza atacağını şimdiden ilan etti” dedi.

Hükümetin zam oranını önceden açıklamasıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının bir kez daha anlamsızlaştığını belirtilerek, yıllardır “orta oyunu” olarak nitelendirdikleri bu komisyon toplantılarına seyirci kalmayacaklarını ifade etti. Beko, komisyonda hükümet, patronlar ve Türk-İş’ten oluşan 5’er kişilik katılımlara dikkat çekerek diğer konfederasyonların ve asgari ücretle çalışan milyonlarca işçinin temsilcisinin de yer alması gerektiğini söyledi.

DİSK olarak “2015 Bütçesi ve Asgari Ücret Çalıştayı” gerçekleştirdiklerini aktaran Beko, şunları ifade etti: “Ekonomi büyürken biz alınteri döküyoruz, çalışırken biz ölüyoruz, biz sakatlanıyoruz, biz hastalanıyoruz. Madem Türkiye ekonomisi büyüyor, bizim aşımız, bizim ekmeğimiz neden büyümüyor? Büyümeden pay alsaydık, birilerini zengin ettiğimiz oranda zam alsaydık şimdi asgari ücret yaklaşık 1800 lira olacaktı.”

Cumhurbaşkanlığı bütçesinin geçtiğimiz yıla göre neredeyse 2 katına çıkarılmasına dikkat çeken Beko, bu ülkede tüm değerleri üretenler için daha düşük bir artışın kabul edilemez olduğunu belirtti. “Asgari ücret artış oranı, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin artış oranına eşitlenmelidir” dedi ve sosyal hakların da şart olduğunu söyledi.

Beko, sosyal haklar için şu talepleri açıkladı: “Asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımı asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır.

İşe gidiş gelişlerde ulaşım ücretsiz olmalıdır.

Eğitimde hiçbir ad altında para alınmamalı, eğitimin okul dışı giderleri devlet tarafından karşılanmalı, sağlık tümüyle parasız olmalıdır.

Çalışanların çocuklarını bırakabilecekleri kamusal parasız kreş şarttır.

Tüm bu taleplerimizin yanında en önemli taleplerimizden biri de asgari ücretin belirlenme sürecinde işçi sınıfının söz hakkıdır! 
“1800 net demek için sokağa”
Bu konuda yasal düzenleme önerisi hazırlığını tamamladıklarını ve önümüzdeki günlerde meclise giderek, hükümete ve tüm siyasi partilere iletileceğini belirten Beko, Aralık ayı boyunca her hafta DİSK-AR’ın asgari ücretle ilgili bir raporunun yayınlanacağını ifade etti.

Beko ayrıca şunları söyledi: “Konfederasyonumuz “Asgari Ücret 1800 Net!” sloganı ile yüz binlerce işçiye ulaşmak üzere bildiriler hazırladı. Bu bildirileri kentlerin meydanlarında, işçi havzalarında, iş yerlerinde dağıtacağız. Türkiye’nin dört bir yanında stantlar açacak, basın açıklamaları düzenleyecek, eylemler, yürüyüşler organize edeceğiz.

Ve de Asgari Ücret Tespit Komisyonu milyonlarca işçinin geleceğini belirlerken kapının önünde olacak ve şu sloganlarımızla kulaklarını çınlatacağız:

Asgari ücret 1800 net!

Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün!

Açıklamanın sonunda, "1800 net" talebi için 1 milyon bildiri dağıtımı hedefi konduğunu, talep için DİSK’in birçok ilde sokağa ineceğini söyledi.

Talep karşılanmazsa...
Basın emekçilerinin talep için “Hükümetle görüşülecek mi?” ve “Karşılanmazsa ne yapacaksınız?” sorularına yanıt veren Beko, Üçlü Danışma Kurulu’nda bu talebi hep dillendirdiklerini, Soma’daki işçi katliamının ardından gelen işten çıkarmalarla “sosyal cinayetler sürerken” zaten görüşmenin çok da anlamı olmadığını ifade etti.

Beko, “Talep karşılanmazsa ne yapacaksınız?” sorusunaysa “demokratik mücadele” vurgusuyla yanıt vererek mücadelelerine devam edeceklerini, ancak milyonlar sokağa çıktığında bu taleplerin karşılanabileceğini söyledi. “Örgütlenmekten başka yol yok!” diyen Beko bunun için işçilere DİSK’e üye olma çağrısıyla cevabını tamamladı.

Soruların cevaplanmasıyla toplantı bitirildi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle:

Hepinizin bildiği gibi 2015 yılı asgari ücreti Aralık ayı içerisinde belirlenecek.  Bu ay içerisinde yapılacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesi hükümet, 2015 programında hedeflediği zam oranını açıkladı.

Yüzde 3+3 olarak açıklanan zam oranı ile hükümet işçilere günlük 1 lira civarında bir zammı uygun gördüğünü duyurdu. Hükümet açlık sınırının altında bir asgari ücrette ısrar ederek, yeniden bir sosyal cinayete imza atacağını şimdiden ilan etti.

Hükümetin zam oranının önceden açıklaması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantıları bir kez daha anlamsızlaştı. Yıllardır “orta oyunu” olarak nitelendirdiğimiz bu komisyon toplantılarının senaryosunu ve oyunun sonunu artık herkes biliyor.

Ancak biz bu oyuna seyirci kalmayacağız!

Çünkü biz biliyoruz ki asgari ücret sadece asgari ücret alanları ilgilendirmemektedir. Asgari ücret, emeği ile geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirlemekte, Türkiye’deki tüm ücretleri ve pazarlık süreçlerini etkilemektedir.

Bu oyuna seyirci kalmayacağız! Çünkü biz Türkiye’nin dört bir yanında sayısı hızla artan #Direnİşçi çadırlarının örgütüyüz.

Çünkü biz kuruluşundan bugüne sadece üyelerinin değil tüm işçi sınıfının haklarını savunmayı görev bilen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuyuz!

DİSK olarak asgari ücrete dair taleplerimizi ve mücadele programımızı belirlemek üzere bir süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda 22 Kasım’da bilim insanlarının, sendika uzmanlarının ve basın emekçilerinin katılımı ile “2015 Bütçesi ve Asgari Ücret Çalıştayı” gerçekleştirdik.

Bu Çalıştay’daki tartışmaların ve Konfederasyonumuz bünyesinde yaptığımız çalışmaların ışığında Asgari ücretin en az net 1800 lira olması gerektiğini belirledik.

Asgari ücret 1800 net!

Çünkü; kişi başına düşen milli gelir 2014 yılı itibarıyla aylık 1800 lirayı aştı. Hükümet bu rakamla çok övünüyor. Biz işçiler 4 kişilik hanemiz için payımıza düşenin sadece birini talep ediyoruz. En azından yaşamak için buna ihtiyacımız var. Ve soruyoruz: Hanemizin payına düşen aylık en az 7 bin 200 liramız nerede?

Asgari ücret 1800 net!

Çünkü; biz işçiler çalışıyoruz ekonomi büyüyor. Ekonomi büyürken biz alınteri döküyoruz, çalışırken biz ölüyoruz, biz sakatlanıyoruz, biz hastalanıyoruz. Madem Türkiye ekonomisi büyüyor, bizim aşımız, bizim ekmeğimiz neden büyümüyor? Büyümeden pay alsaydık, birilerini zengin ettiğimiz oranda zam alsaydık şimdi asgari ücret yaklaşık 1800 lira olacaktı.

Asgari ücret 1800 net!

Çünkü; Cumhurbaşkanlığı bütçesi geçtiğimiz yıla göre neredeyse 2 katına çıktı. Bu ülkede tüm değerleri üretenler için daha düşük bir artış kabul edilemez. Asgari ücret artış oranı, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin artış oranına eşitlenmelidir. Bu rakam yaklaşık net 1800 liradır.

Asgari ücret 1800 net!

Çünkü; 4 kişilik bir hanede yoksulluk sınırı 3500-4000 lira civarındadır. Asgari ücret için belirlenmesi gereken gerçek tutar aslında budur. Yoksulluğa mahkûm eden ücrete asgari ücret denmez! İki kişi çalışmamıza rağmen çocuklarımızı yoksulluğa mahkûm etmemek için 1800 lira şarttır!

Öte yandan Türkiye’de eğitimden sağlığa her şey AKP hükümeti döneminde paralı hale gelmiştir. Eskiden parasız olan kamusal hizmetler paralı hale gelmiş ve giderek daha pahalı olmuştur. Bu nedenle biz “sosyal haklar şart” diyoruz.

·         Asgari ücretle çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımı asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır.

·         İşe gidiş gelişlerde ulaşım ücretsiz olmalıdır.

·         Eğitimde hiçbir ad altında para alınmamalı, eğitimin okul dışı giderleri devlet tarafından karşılanmalı, sağlık tümüyle parasız olmalıdır.

·         Çalışanların çocuklarını bırakabilecekleri kamusal parasız kreş şarttır.

Tüm bu taleplerimizin yanında en önemli taleplerimizden biri de asgari ücretin belirlenme sürecinde işçi sınıfının söz hakkıdır!

Az önce de ifade ettiğimiz gibi, Asgari Ücret Tespit Komisyonu yıllardır bir ortaoyununa dönmüştür. Asgari ücretin belirlenmesi süreci bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Görüşmeler kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır.

Biz bu konuda bir yasal düzenleme önerisi hazırlığını tamamladık ve önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek, hükümete ve tüm siyasi partilere bu önerimizi ileteceğiz.

Ayrıca, Aralık ayı boyunca her hafta asgari ücretle ilgili DİSK-AR’ın bir raporunu yayınlayacağız.

Değerli basın emekçileri,

Konfederasyonumuz “Asgari Ücret 1800 Net!” sloganı ile yüz binlerce işçiye ulaşmak üzere bildiriler hazırladı. Bu bildirileri kentlerin meydanlarında, işçi havzalarında, iş yerlerinde dağıtacağız. Türkiye’nin dört bir yanında stantlar açacak, basın açıklamaları düzenleyecek, eylemler, yürüyüşler organize edeceğiz.

Ve de Asgari Ücret Tespit Komisyonu milyonlarca işçinin geleceğini belirlerken kapının önünde olacak ve şu sloganlarımızla kulaklarını çınlatacağız:

Asgari ücret 1800 net!

Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün!

Siz basın emekçileri de dâhil olmak üzere Türkiye işçi sınıfını bu mücadelede DİSK’e güç vermeye, DİSK’li olmaya #Direnİşçi olmaya çağırıyoruz!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×