DİSK yöneticilerinden Zet Farma direnişçilerine ziyaret
 DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve 24 gündür Hadımköy’deki işyerinin önünde bütün zor şartlara rağmen direnişte olan Zet Farma Lojistik işçilerini ziyaret etti.

Ziyarete, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Tümka-İş Genel Başkanı İlhan Özel ile Birleşik Metal-İş, Gıda-İş ve Lastik-İş Sendikası yöneticilerinin yanı sıra direnişteki Ülker ve BEDAŞ işçileri de katıldı.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Ziyaret sırasında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Çok zor ve ağır koşullarda, gece gündüz çalışıp evlerine ekmek götürmeye çalışan işçi arkadaşlarım anayasal haklarını kullanıp Nakliyat-İş sendikamıza üye oldular. Ancak anayasa ve yasaları ayaklar altına alan işveren burada bir sosyal cinayet işledi. 10’u Nakliyat-İş sendikamızın üyesi olmak üzere toplam 12 işçi işten atıldı” dedi.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Sendikal haklarını kullanan işçilerin baskı, tehdit ve hatta şiddet ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Beko, “ Bugün Türkiye’nin dört bir yanında DİSK’e bağlı sendikaların direniş çadırlarında bu Anayasal hak için mücadele veriliyor.” diye konuştu.Gömülü resim için kalıcı bağlantı
‘Parası olan işverene yasaları çiğneme hakkı veriliyor
Türkiye’de iş cinayetlerinin en önemli nedenlerinden birinin sendika düşmanlığı olduğunu kaydeden Beko, “İş yerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınıp alınmadığını denetleyecek olan, işçileri hakları konusunda bilinçlendirecek olan sendikalardır. İşçilerin örgütlenmesine karşı yasalar çıkaranlar, işçilerin sendika gibi bir sendikaya üye olmasını engelleyenler yüzünden Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü ülkedir” diye belirtti.Gömülü resim için kalıcı bağlantı
Beko konuşmasının devamında Türkiye’de her yüz işçiden sadece 5’inin toplu sözleşme hakkından faydalanabildiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Parası olan işverene Anayasa’yı, yasaları çiğneme hakkı veriliyor.  İşverenlere bu sosyal cinayetleri işleme cesaretini veren ise maalesef hükümetin övündüğü yasalardır.İşverenler Anayasa’yı, yasaları çiğnerken cesaretini kimden alıyor bellidir. Ancak biz cesaretimizi işçi sınıfının birliğinden, mücadelesinden ve dayanışmasından alırız. Burada arkadaşlarımız işçi sınıfının onurlu mücadele tarihine yeni bir destan ekliyorlar.”

“Zet Farma işçilerinin zaferi, işçi sınıfının zaferi olacaktır” diyen Beko, “Zet Farma’da ve Türkiye’nin dört bir yanında DİSK’li işçiler baskılara, tehditlere, hukuksuzluğa pabuç bırakmıyorlar. Onurlu Zet Farma işçileri gibi direnerek haklarına sahip çıkıyor” dedi.
Sendika.Org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×