EKK kararları: Sermayeye teşvikler, işçiye ücretli kölelik
3 Aralık’ta gerçekleştirilen Ekonomik Koordinasyon Kurulu kararları bugün Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı.
Başlıkların detaylarına ilişkin, konuyla ilgili bakanların ve sermaye temsilcilerinin bilgilendirmede bulunduğu açıklamada, EKK tarafından alınan kararlar; sermayenin nakit sıkışıklığını aşmaya, yatırımları teşvik etmeye ve kredi borçlarının geri dönüşünde bankaların elini rahatlatmaya odaklandı.

“500 bin istihdam”: İşsizliğe “çözüm” mü, göz boyama mı?
6 Aralık’ta 2017 yılı asgari ücreti için yapılan ilk toplantıda, işçilere işten atma tehdidi ve huzursuzluk reva gören sermaye temsilcileri, bugünkü toplantıdan da göstermelik “işsizliğe çözüm” kararı ötesinde işçilerin içerisinde bulunduğu sefalete ve ağır çalışma koşullarına bir yanıt vermedi.

“500 bin istihdam” olarak sunulan kararın amacını, açıklamayı yapan Binali Yıldırım şöyle ifade etti: “İş ve istihdamı arttırmaya yönelik, maliyetleri düşürmeye yönelik bir tedbirimiz var.”
Maliyetleri düşürerek istihdam: Kölelik!
Sözde “işsizliğe çözüm” kararının hedefini “maliyetleri düşürmek” olarak açıklayan Binali Yıldırım, amaçlarının sermayenin ucuz iş gücü ihtiyacını karşılamak anlamına geldiğini ortaya koymuş oldu.
“500 bin istihdam” denilen, sermayenin yatırımları için teşviktir
Sözde “istihdamı arttırmak, maliyeti düşürmek” amacıyla alındığı söylenen bu karar EKK’nın diğer kararlarıyla paralel bir şekilde, sermayenin yatırımlarının önünü açmak için alınmaktadır. AKP iktidarı böylece “üretiyor” gözükmek, işsizlik istatistiklerini düzeltmek ve görüntüyü kurtarmak derdindedir. Binali Yıldırım yaptığı açıklamada bunu “İşsizlikte malum hafif bir kıpırdanma var” ifadeleriyle ortaya sermiştir. Çünkü dertleri yalnızca istatistiklerdeki “hafif kıpırdanmayı” ortadan kaldırmaktır.

“Krize çözüm” işçileri ücretli köleliğe mahkum etmektir
EKK toplantısı “kriz” üzerine aldığı kararlarla işçilerin sorunlarına ilgisizliğini bir kez daha ortaya sermiştir. AKP'nin “krize çözüm” olarak sunduğu bu adımlar, ücretli kölelik düzenini korumayı ve sermayenin krizden zarar görmesine engel olmayı amaçlamaktadır. Alınan kararların her birinin sermayeye teşvik niteliği taşıması bunun bir göstergesidir.
İşçilerin içinde bulunduğu huzursuzluk ve bunalım ise AKP için ancak “kıpırdanmayı” ortadan kaldıracak kadar önemlidir. İşçiler işten atılıp, ücretsiz izinlere çıkarılıp sermayenin “kriz” huzursuzluğuna mahkum edilirken; asgari ücret tartışmaları “işten atma tehditlerine” dönüşürken, “istihdam yaratacağız, maliyetleri düşürmek istiyoruz” demek, işçilerle alay etmektir.
AKP iktidarı, kriz koşullarında “iş, aş veriyoruz” demagojisiyle işçileri ücretli köleliğe mahkum etmek istemektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×