İzmir’de kadro eylemi: Eşitlik sağlanana kadar mücadele
DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası İzmir 6 Nolu Şube, basın açıklaması düzenleyerek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz kadro mücadelesini eşitlik sağlayana kadar sürdüreceğiz” dedi.

İzmir’in Bayraklı ilçesinde Sevgi Yolu’nda düzenlenen basın açıklamasına, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ile DİSK’e bağlı sendika başkanları ve yöneticileri katıldı.
Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, kalabalık ve açık hava

696 sayılı KHK’yi protesto etmek için bir araya gelenler “Gerçek kadro dediniz.. Bizi işimizden ekmeğimizden ettiniz.. Geçmişte hükümlü olmak, işsiz kalmak mıdır” pankartı açtı.

Köle değil işçiyiz, sendikayla güçlüyüz”“İş, ekmek yoksa barış da yok”“Kadro hakkımız söke söke alırız” sloganlarının atıldığı basın açıklamasını Genel İş 6 Nolu Şube Başkanı Emine Yıldız okudu.

İşçi sınıfı örgütlerini devre dışı bırakarak KHK aracılığı ile çıkarılan bu düzenleme, sürdürülen güvenlik soruşturması ve emekliliğe zorlama gibi uygulamalar hukuk dışı ve adaletsiz sonuçlar yaratıyor” diyen Yıldız konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Merkezi idareye kadrolu geçişte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun atama şartlarını aramak bile tartışmalıyken 647 sayılı Kanun içinde yer almayan belediye şirketlerine geçiş için 657 koşullarını aramak hukuk temeli olmayan bir keyfiyettir.

Birçok belediyede önceden çeşitli nedenlerle hüküm giymiş işçilerin topluma kazandırılması için sendikanın destek verdiğini dile getiren Yıldız, işçilerin temel hakkı olan çalışma hakkından yoksun bırakılmasına karşı çıktıklarını ifade etti.

Çalışma Bakanlığına başvurduklarını söyleyen Yıldız, konunun takipçisi olacaklarını ve KHK ile çıkarılan kadronun özde kadro değil sözde kadro olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar yürüttüğümüz kadro mücadelesini eşitlik sağlayana kadar sürdüreceğiz” diyen Yıldız’ın ardından DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı şunları söyledi:
Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, kalabalık ve açık hava

Çalışma bir yaşam hakkıdır. Bu arkadaşlarımıza hükümet tarafından bir iş imkanı sunulmamaktadır. 657’ye tabi devlet memurlarının arşiv soruşturma hikayesini neden emeğini kazanan işçilere reva görüyorsunuz?
Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, kalabalık ve açık hava

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×