İzmir’de metal işçileri MESS’e yürüdü

Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şube üyesi metal işçileri bugün MESS önüne yürüyüş düzenlendi. Saat 16.00’da sendika binasının önünde toplanan metal işçileri buradan MESS İzmir Temsilciliği’ne yürüdü. “İnsanca yaşam, insanca ücret. MESS dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz” pankartı ve sendika flamalarının taşındığı eylemde kortejin en önünde kadın işçiler yürüdü.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Yürüyüş boyunca MESS’in sefalet dayatmalarına, düşük ücretlere, taşeronlaştırmaya karşı konuşmalar yapıldı. MESS’in önüne gelindiğinde metal işçileri alkış ve ıslıklarla MESS’i protesto etti.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Eylemde Birleşik Metal-İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek açıklama yaptı. Çeltek açıklamaya şu sözlerle başladı: “Metal işçilerinin gerçek sendikası Birleşik Metal-İş Sendikası olarak sermayedar sınıfın örgütü MESS’e buradan sesleniyoruz. Metal işçilerinin insanca yaşama ve insanca çalışma talebi karşısında duramazsınız. Metal işçileri haklılar çünkü metal işçileri sömürülüyorlar.”

Açıklamasının devamında metal işçilerinin ağır çalışma koşullarında çalıştığını belirten Çeltek, bunun sonucunda sağlık sorunları ve iş kazaları yaşandığını ifade etti. Çeltek, ucuz işçilik sisteminin sona ermesini talep etti, metal işçilerinin sefalet ücretlerinde çalışmasının bitmesini ve insanca ücret taleplerini yineledi.

MESS’in tekliflerini anlatan Çeltek sözlerinin devamında MESS tekliflerinin kabul edilemeyeceğini belirtti ve şunları söyledi:“Metal işçilerinin onuruyla oynayacağınıza gelin sendikamızın tekliflerini kabul edin,işçileri insan yerine koymayı bir deneyin. Bir ayı aşkın bir süredir metal işçileri fabrikaları, sokakları eylem alanlarına çevirdiler. Eylemlerimizin dozu giderek artıyor. Artık sona yaklaşıyoruz.  Metal işçilerinin tekliflerini ya kabul edeceksiniz ya kabul edeceksiniz. Metal işçileri dünün değil geleceklerinin kavgasını veriyorlar. Sadece kendi geleceklerinin değil, çocuklarının geleceği içinde mücadele ediyorlar ve bu mücadelede her türlü bedeli ödemeye hazırlar.”
Gömülü resim için kalıcı bağlantı

Basın açıklamasının ardından MESS önüne siyah çelenk bırakıldı.

Eylemde “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”, “Sefalet ücreti istemiyoruz!”, “MESS MESS şaşırma sabrımızı taşırma!”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”, “Ölmek var dönmek yok!” sloganları atıldı.

Eyleme Lastik-İş ve Dev Maden-Sen destek verdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×